Úvod Auto - moto Rozmach elektromobilov brzdí nerozvinutá nabíjacia infraštruktúra

Rozmach elektromobilov brzdí nerozvinutá nabíjacia infraštruktúra

Foto: archív

Koncern Volkswagen chce pomalé budovanie nabíjacej infraštruktúry pre elektromobily urýchliť pomocou mobilných nabíjačiek. Mobilné stĺpy možno postaviť na verejných parkoviskách alebo vo firemných areáloch a zrýchlené nabíjanie potrvá v priemere 17 minút.

VW v rámci pilotného projektu postaví prvé mobilné nabíjačky vo Wolfsburgu v prvej polovici roku 2019. Od roku 2020 by sa mohli v týchto stĺpoch využívať staršie batérie z elektromobilov a postupne sa môžu nabíjačky rozšíriť aj do ostatných miest.

Nabíjacia stanica s kapacitou 360 kilowatthodín môže pracovať nezávisle od rozvodnej siete. Navyše sa môže dobíjať striedavým prúdom, čiže dokáže spracovať solárnu alebo veternú energiu. Bez pripojenia k sieti umožní nabiť až 15 elektromobilov a ak sa vybije, možno ju jednoducho vymeniť za inú. Umiestnenie stĺpov bude vyhľadávať aplikácia.

Thomas Schmall, člen predstavenstva pre divíziu komponentov, to označil za „rozhodujúci krok k výkonnej sieti nabíjacích bodov“. Podľa neho ide o úplne nový prístup k rýchlemu rozvoju infraštruktúry, ktorej nedostatočná hustota je spolu s vysokou cenou vozidiel a ich obmedzeným dojazdom považovaná za hlavnú prekážku rozmachu elektromobility.