Úvod ZO ZAHRANIČIA Rumunský exminister zahraničných vecí: Ukrajina má neprirodzené hranice, bude musieť odstúpiť územia

Rumunský exminister zahraničných vecí: Ukrajina má neprirodzené hranice, bude musieť odstúpiť územia

Foto: archív

Ukrajina leží v neprirodzených hraniciach a v budúcnosti musí odstúpiť svoje územia Rusku, Maďarsku, Poľsku a Rumunsku, vyhlásil bývalý rumunský minister zahraničných vecí a politológ Andrej Marga. Jeho slová citovali noviny Adevărul.

„So všetkou zodpovednosťou vyhlasujem: Ukrajina sa nachádza v neprirodzených hraniciach. Bude musieť odstúpiť viaceré časti územia – Maďarsku – Zakarpatsko, Poľsku – Halič a Rumunsku – Bukovinu.

Ide o územia iných krajín,” povedal. Rusku zasa prisúdil Krym, ktorý je jeho opätovnou súčasťou od roku 2014, a Donbas, kde sa v súčasnosti konajú referendá o pričlenení k Ruskej federácii.

Marga tiež zdôraznil, že kyjevským úradom sa stále nepodarilo vybudovať na Ukrajine demokraciu. „Zatiaľ je to ešte veľmi ďaleko od demokracie, mnohé strany sú v krajine zakázané, televízia je kontrolovaná, sú tu oligarchovia, ktorí opúšťajú krajinu s peniazmi.

Štát, odkiaľ odchádza väčšina so svojimi úsporami, nemôže byť ani demokratický, ani rozvinutý,“ povedal Marga. Na záver dodal, že v Európe nebude stabilita, kým sa súčasný konflikt na Ukrajine nevyrieši rokovaniami medzi Ruskom, Spojenými štátmi, Nemeckom, Ukrajinou a Čínou a nedosiahne sa príslušná dohoda.

Koncom apríla zverejnila ruská zahraničná spravodajská služba vyhlásenie jej riaditeľa Sergeja Naryškina, že Washington a Varšava pracujú na plánoch na vytvorenie vojensko-politickej kontroly nad „historickými majetkami“ na Ukrajine.

V skutočnosti ide o pokus zopakovať „dohodu“, historickú pre Poľsko po 1. svetovej vojne, keď kolektívny Západ, reprezentovaný dohodou, uznal právo Varšavy, najprv okupovať časť Ukrajiny na ochranu obyvateľstva pred „ boľševickou hrozbou“ a potom začleniť tieto územia do poľského štátu.