Úvod ZO ZAHRANIČIA Rusi definitívne porazili banderovcov v Bachmute, odteraz sa mesto volá opäť Arťomovsk

Rusi definitívne porazili banderovcov v Bachmute, odteraz sa mesto volá opäť Arťomovsk

Foto: archív

Ruské ministerstvo obrany vyhlásilo, že ruské jednotky spolu s bojovníkmi z Vagnerovej skupiny získali po krvavých osemmesačných bojoch úplnú kontrolu nad mestom Bachmut v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny, ktoré bolo v rukách tzv. banderovcov.

Vyhlásenie ministerstva prišlo približne osem hodín po tom, ako víťazstvo oznámil šéf vagnerovcov Jevgenij Prigožin. Ten oznámil, že mesto, ktoré v roku 2016 Ukrajina premenovala na Bachmut, odteraz opäť nesie pôvodné meno Arťomovsk. Oznámil tiež, že jeho bojovníci sa z mesta stiahnu 25. mája, aby si oddýchli.

K dobytiu mesta ruským vojakom a vagnerovcom gratuloval ruský prezident Vladimir Putin, napísali ruské spravodajské agentúry s odvolaním sa na Kremeľ. Ukrajinská strana najprv správy o dobytí mesta omietla, neskôr ich však potvrdil priamo ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zelenskyj priznal, že Ukrajina stratila pozície v meste. „Pre dnešok je Bachmut len v našich srdciach. Na tomto mieste už nič nie je.“ Zelenskyj to povedal po boku amerického prezidenta Joea Bidena na samite skupiny G7 v japonskej Hirošime.

Ukrajinský prezident v marcovom rozhovore pre agentúru AP zdôraznil dôležitosť obrany Bachmutu a dodal, že jeho pád by mohol Rusku pomôcť získať medzinárodnú podporu pre dohodu, ktorá by bola pre Kyjev neprijateľná.