Úvod ZO ZAHRANIČIA Rusko je naďalej najväčším dodávateľom ropy do Číny

Rusko je naďalej najväčším dodávateľom ropy do Číny

Foto: archív

Ruská federácia bola aj v júli najväčším dodávateľom ropy do Číny, napriek tomu, že objem dodávok z predchádzajúceho maxima klesol. Čiastočne sa pod to podpísalo zvýšenie domáceho dopytu. Údaje zverejnila čínska colná správa.

Dodávky ruskej ropy sa v júli oproti rovnakému mesiacu minulého roka zvýšili o 13 percent na 8,06 milióna ton, čo predstavuje 1,9 milióna barelov denne. V porovnaní s júnom, za ktorý dosiahli rekordných 10,5 milióna ton, júlové dodávky predstavujú pokles. Za sedem mesiacov tohto roka dodalo Rusko do Číny 60,66 milióna ton, čo medziročne predstavuje 25-percentný rast.

Dodávky ropy do Číny zo Saudskej Arábie klesli medziročne o 14 percent na 5,65 milióna ton. Ešte výraznejší pokles to predstavuje v medzimesačnom porovnaní, konkrétne 31 percent. S poklesom dodávok z blízkovýchodnej krajiny sa však rátalo, keďže Rijád zvýšil cenu svojej kľúčovej ropy Arab Light pre ázijských odberateľov v danom mesiaci na šesťmesačné maximum.

Pod medzimesačný pokles vývozu ruskej ropy do Číny sa čiastočne podpísal zvýšený dopyt na ruskom trhu. Podľa odhadov analytikov klesol vývoz zo západoruských prístavov v mesiaci júl oproti júnu približne o 18 percent.