Úvod ZO ZAHRANIČIA Rusko na hraniciach s Ukrajinou umiestnilo 90-tisíc vojakov, tvrdí Kyjev

Rusko na hraniciach s Ukrajinou umiestnilo 90-tisíc vojakov, tvrdí Kyjev

Foto: archív

Rusko zanechalo po vojenskom cvičení pri svojich hraniciach s Ukrajinou niektoré svoje vojenské jednotky, vyhlásilo ukrajinské ministerstvo obrany. Podľa tohto zdroja sa pri hraniciach nachádza celkovo 90.000 ruských vojakov.

Ukrajinský rezort diplomacie tvrdí, že Rusko v druhej polovici toho roka zorganizovalo niekoľko veľkých vojenských cvičení. Po nich zostali podľa Kyjeva niektoré ruské vojenské jednotky v európskej časti Ruska vo vzdialenosti asi 260 kilometrov od ukrajinských hraníc.

„Je potrebné poznamenať, že Ruská federácia sa pravidelne uchyľuje k praktike presúvania a zoskupovania vojenských jednotiek, aby tak udržiavala napätie v regióne a vyvíjala politický tlak na susedné štáty,“ uviedol ukrajinské ministerstvo obrany.

Týždenník Politico začiatkom týždňa napísal, že podľa snímok zo súkromných družíc Rusko na hraniciach s Ukrajinou opäť zoskupuje vojakov i vojenskú techniku. Ukrajina však vzapätí tieto tvrdenia poprela a uviedla, že v blízkosti svojich hraníc nepozoruje nárast počtu vojenských jednotiek alebo techniky.

Rovnako tieto správy poprel aj Kremeľ, ktorý vyhlásil, že Rusko má svoje vojská na svojom území dislokované tam, kde to považuje za potrebné. Obavy Kyjeva i medzinárodného spoločenstva vzbudili tohtoročné vojenské manévre Ruska, v rámci ktorých vyslala Moskva na prelome marca a apríla do oblastí pri hraniciach s Ukrajinou tisíce vojakov.

Zúčastnili sa tam na vojenskom cvičení považovanom za najväčšie od roku 2014, keď Rusko znovupripojilo k svojmu územiu Krymský polostrov. Moskva svoje jednotky z ukrajinských hraníc po niekoľkých týždňoch stiahla.

Ozbrojený konflikt na východe Ukrajiny – v Doneckej a Luhanskej oblasti – si už vyžiadal viac ako 13.000 obetí. Ukrajina a jej západní spojenci obviňujú Rusko z vysielania vojakov a zbraní na podporu separatistov v Donbase, čo však Moskva popiera.