Úvod ZO ZAHRANIČIA Rusko vyzvalo Kanadu, aby oceneného ukrajinského nacistu postavila pred súd

Rusko vyzvalo Kanadu, aby oceneného ukrajinského nacistu postavila pred súd

Jaroslav Hunka. (Foto: archív)

Moskva uviedla, že ukrajinský veterán ocenený v kanadskom parlamente minulý týždeň by mal byť postavený pred súd. Počas 2. svetovej vojny totiž bojoval na strane nemeckých nacistov. Škandál s 98-ročným prisťahovalcom z Ukrajiny Jaroslavom Hunkom sa odohral počas návštevy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v kanadskom parlamente.

Hunku pozval predseda Dolnej snemovne Anthony Rota a v príhovore ho označil za hrdinu. Vyzdvihol ho ako veterána 2. svetovej vojny, ktorý bojoval „za ukrajinskú nezávislosť proti Rusom“. Prítomní poslanci a hostia v parlamente na Rotove slová reagovali búrlivým potleskom.

Centrum priateľov Simona Wiesenthala (FSWC) vo svojej reakcii upozornilo, že tento Rotov výrok ignoruje „strašný fakt, že Hunka slúžil v 14. divízii Waffen Grenadier SS – nacistickej vojenskej jednotke, ktorej zločiny proti ľudskosti počas holokaustu sú dobre zdokumentované.“

Centrum FSCW označilo celú záležitosť za „šokujúci“ a „neuveriteľne znepokojujúci“ incident. Rota sa napokon za svoje konanie a slová ospravedlnil a odstúpil zo svojej funkcie.

„Kanadské úrady majú povinnosť postaviť tohto zločinca pred súd – alebo ho vydať tým, ktorí ho chcú postaviť pred súd,“ povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Rusko označuje vedenie Ukrajiny z podpory nacizmu aj napriek tomu, že prezident Volodymyr Zelenskyj je žid.

Poľsko uviedlo, že sa prípadom zaoberá a skúma, či je Hunka hľadaný za zločiny proti Poliakom židovského pôvodu. Britská stanica BBC informovala, že Hunka počas 2. svetovej vojny slúžil v jednotkách Waffen-SS, v 14. dobrovoľníckej divízii Galizien, zloženej prevažne z etnických Ukrajincov pod nacistickým velením.

Krátko pred kapituláciou v roku 1945 bola jednotka premenovaná na 1. ukrajinskú divíziu. Jej členovia boli obvinení zo zabitia poľských a židovských civilistov. V 2. svetovej vojne bojovali na nemeckej strane tisíce Ukrajincov, ďalšie milióny slúžili v sovietskej Červenej armáde. V Kanade žije druhá najväčšia ukrajinská diaspóra na svete.