Úvod Politika Rusko údajne vyskúšalo novú raketu. Dokáže zasiahnuť objekty na obežnej dráhe Zeme

Rusko údajne vyskúšalo novú raketu. Dokáže zasiahnuť objekty na obežnej dráhe Zeme

Foto: archív

Americká rozviedka minulý mesiac zaznamenala úspešný test novej ruskej protidružicovej obrany, uviedla televízna stanica CNBC s odvolaním sa na dva nemenované informované zdroje. Nová ruská raketa odštartovala podľa nich 23. decembra z mobilného odpaľovacieho zariadenia, preletela asi 3000 kilometrov a zasiahla cieľ.

Podľa zdrojov CNBC išlo celkovo o siedmy test protidružicového systému PL-19 Nudol, z toho o druhú skúšku v minulom roku. Raketa je podľa nich schopná zostreľovať komunikačné a navigačné družice na nízkej obežnej dráhe okolo Zeme.

Americký prezident Donald Trump zverejnil plán modernizovanej verzie protiraketovej obrany, ktorej podstatou je podľa agentúry AP zdokonalenie obranných prostriedkov rozmiestnených v kozme, ktoré budú rýchlejšie zisťovať, sledovať a nakoniec aj ničiť protivníkove rakety.

Doterajšia protiraketová obrana USA je založená na prostriedkoch rozmiestnených na zemi a na mori. Vyvíjaný systém Nudol má byť podľa dostupných údajov súčasťou protiraketovej a protidružicovej obrany Moskvy. Prvá úspešná skúška novej rakety sa podľa médií udiala v novembri 2015 ako tretia v poradí.