Úvod Politika Ústavný súd SR: Vedenie trestného stíhania proti Rostasovi je nezákonné

Ústavný súd SR: Vedenie trestného stíhania proti Rostasovi je nezákonné

Tibor Eliot Rostas. (Foto: Michaela Kolimárová)

Ústavný súd (ÚS) SR na základe podania 30 opozičných poslancov NR SR rozhodol o tom, že novela Trestného zákona, respektíve niektoré jej časti sú v rozpore s Ústavou SR. Novela Trestného zákona, ktorá sprísnila opatrenia proti extrémizmu, nadobudla účinnosť 1. januára 2017. Rozpor s ústavou potvrdil ÚS v štyroch ustanoveniach. Ide o nenávistné prejavy “proti inej skupine osôb“ a rozšírenie trestného činu hanobenia a podnecovania k nenávisti pre politické presvedčenie.

Poslanci vyčítali formulácii o inej skupine osôb, že ide o bližšie nedefinovateľnú skupinu, a teda vágny a neurčitý pojem. Ako uviedla predsedníčka ÚS Ivetta Macejková, „napadnutá časť ustanovení je nesúladná pre svoju otvorenosť s princípom legality, pretože sloboda prejavu nemôže byť obmedzená tak neurčito a trestný čin nemôže byť formulovaný tak vágne“.

Pri skutkových podstatách hanobenia a podnecovania nenávisti sa rozšírili chránené skupiny o skupinu osôb na základe ich politického presvedčenia. Navrhovatelia namietali, že je to proti princípu slobody prejavu. „Kombinácia charakteru kritéria politického presvedčenia s otázkami koncepcie skutkovej podstaty spôsobuje ústavnú nesúladnosť napadnutého ustanovenia,“ konštatovala Macejková.

Rozhodnutie ÚS je podľa právneho zástupcu skupiny opozičných poslancov Daniela Lipšica dobrou správou pre slobodu prejavu na Slovensku. Uviedol, že v prípade verbálnych prejavov proti „inej skupine osôb“ nikto nevedel, akého prejavu sa má vyvarovať, aby potenciálne neniesol trestnoprávnu zodpovednosť. Ďalej konštatoval, že v slobodnej spoločnosti je absurdné, aby politická polemika bola predmetom trestného konania.

Foto: archív

„Základom demokracie je diskusia, niekedy aj polemická, niekedy aj za určité hranice slušnosti zachádzajúca, ale to musí regulovať spoločnosť, nie trestné právo, pretože ten dosah na ohrozenie slobody prejavu je veľmi veľký,“ povedal.

Rozhodnutie ÚS sa týka aj prípadu článku šéfredaktora časopisu Zem&Vek Tibora Eliota Rostasa s názvom Klin židov medzi Slovanmi, pre ktorý bolo naňho podané trestné oznámenie a do domu mu vtrhlo ozbrojené komando príslušníkov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Podľa verdiktu ústavných sudcov sú paragrafy 421, 422 a 423 Trestného zákona v rozpore s článkom 26 Ústavy SR, zaručujúcim slobodu slova, prejavu názoru a zakazujúcim cenzúru.

Podľa Rostasa tým ÚS potvrdil, že postup vyšetrovateľov NAKA v jeho prípade hrubo porušil ústavu. “Moja obhajoba bude trvať na prísnom vyvodení dôsledkov proti všetkým aktérom kriminalizácie, šikany a zastrašovania mňa aj mojej rodiny. To isté platí pre všetky prípady, keď boli občania našej vlasti prenasledovaní za svoj názor,” uviedol v tejto súvislosti šéfredaktor časopisu Zem&Vek.