Úvod ZO ZAHRANIČIA Rusko zverejnilo zoznam nepriateľských štátov. Je na ňom USA a Česko

Rusko zverejnilo zoznam nepriateľských štátov. Je na ňom USA a Česko

Foto: archív

Ruská vláda oficiálne zaradila Česko a USA na zoznam „nepriateľských štátov“. Stalo sa tak na pozadí pretrvávajúceho napätia medzi Moskvou a Západom. Zoznam momentálne zahŕňa iba USA a Česko. Veľvyslanectvo ČR v Moskve tak bude môcť zamestnať nanajvýš 19 ruských pracovníkov a americká ambasáda ani jedného.

Ak by to bolo nevyhnutné, Moskva môže vydať úplný zákaz najímania ruských občanov na prácu na miestnych veľvyslanectvách a konzulátoch. Tým by sa výrazne skomplikovala činnosť diplomatických zastúpení.

„Schváliť priložený zoznam krajín, ktoré proti Rusku, ruským občanom alebo ruským právnickým osobám páchajú nepriateľské činy,“ uvádza sa v príkaze zverejnenom na oficiálnej ruskej vládnej webovej stránke legislatívnych informácií, dopĺňa tlačová agentúra TASS.

Najnovší krok Moskvy proti ČR je pokračovaním roztržky, ktorá sa začala po oznámení Prahy zo 17. apríla, že z výbuchov v muničnom sklade vo Vrběticiach v roku 2014 sú podozriví agenti ruskej vojenskej rozviedky GRU.

Česko a Rusko si v reakcii na oznámenie Prahy vzájomne vypovedali desiatky diplomatov a česká vláda vyradila ruskú spoločnosť Rosatom z tendra na rozšírenie atómovej elektrárne Dukovany.