Úvod Politika Saakašvili sa chce vrátiť na Ukrajinu a pomáhať Zelenskému

Saakašvili sa chce vrátiť na Ukrajinu a pomáhať Zelenskému

Foto: archív

Bývalý gruzínsky prezident Michail Saakašvili a exgubernátor ukrajinskej Odeskej oblasti sa chce vrátiť na Ukrajinu. Rád by pomáhal novozvolenému ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému. Informovala o tom ukrajinská tlačová agentúra Unian.

„Ukrajina je môj domov… Určite prídem na Ukrajinu,“ povedal Saakašvili televízii Belsat. Podľa vlastných slov by chcel pôsobiť ako poradca Volodymyra Zelenského, ktorý v máji nahradí v úrade súčasného ukrajinského prezidenta Petra Porošenka.

Saakašvili v rokoch 2015 – 2016 pôsobil ako gubernátor ukrajinskej Odeskej oblasti. Do tejto funkcie ho vymenoval prezident Petro Porošenko, s ktorým sa však neskôr názorovo rozišiel. V roku 2017 gruzínskemu exprezidentovi odobrali ukrajinské občianstvo a z krajiny ho vyhostili. Stal sa tak človekom bez občianstva, keďže už dva roky predtým prišiel o občianstvo aj vo svojom rodnom Gruzínsku. Po vypovedaní z Ukrajiny sa zdržiaval v Holandsku.

Volodymyr Zelenskyj sa ešte počas predvolebnej kampane vyjadril o Saakašvilim pochvalne. Gruzínskeho exprezidenta označil za skvelého a schopného diplomata, ktorý by podľa neho mohol získať dôležitú úlohu v rámci ukrajinskej vlády. Vyslovil sa pritom za to, aby bolo Saakašvilimi vrátené občianstvo Ukrajiny.

Saakašvili, ktorý bol gruzínskym prezidentom v rokoch 2004 – 2007, však v inom rozhovore pre Belsat vyhlásil, že jeho dlhodobou prioritou zostáva Gruzínsko. V súčasnosti chce podľa vlastných slov konsolidovať gruzínsku diaspóru po celom svete a časom má v úmysle vrátiť sa aj do Tbilisi. V Gruzínsku ho však odsúdili na tri roky väzenia za prekročenie prezidentských právomocí.