Úvod ZO ZAHRANIČIA Salvini: Von der Leyenová sa musí ospravedlniť alebo odstúpiť

Salvini: Von der Leyenová sa musí ospravedlniť alebo odstúpiť

Matteo Salvini. (Foto: archív)

Šéf talianskej vlasteneckej strany Liga severu Matteo Salvini vyzval predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú, aby sa „ospravedlnila alebo odstúpila“. Stalo sa tak po tom, ako šéfka EK vyhlásila, že zvolenie talianskych krajne pravicových strán porušujúcich demokratické princípy bude mať za dôsledok, že EÚ proti krajine zakročí podobne ako proti Maďarsku a Poľsku.

„Bola to hrozba, vydieranie či inštitucionálne šikanovanie? Predsedníčka sa musí buď ospravedlniť alebo odstúpiť,“ uviedol Salvini pre denník Corriere della Sera. Spomenutý výrok zaznel iba deň pred talianskymi predčasnými parlamentnými voľbami, v ktorých sa očakáva úspech vlasteneckých strán.

Salvini sa krátko predtým zúčastnil aj na spontánnom protestnom zhromaždení občanov pred zastupiteľským sídlom Európskej komisie v Ríme. Demonštranti držali transparenty s nápisom „Ursula preč“.

Von der Leyenová na Princetonskej univerzite v USA reagovala na otázku študenta, ktorý sa jej spýtal, či sa obáva volieb v Taliansku vzhľadom na väzby niektorých kandidátov na ruského prezidenta Vladimira Putina.

„Ak sa situácia vyvinie zložitým smerom, už som hovorila o Maďarsku a Poľsku, máme na to nástroje,“ povedala. Jej úrad už proti týmto dvom krajinám inicioval niekoľko konaní o nedodržaní zásad a podal aj sťažnosť na Európsky súdny dvor.

Podľa najnovších prieskumov má pred voľbami veľkú šancu na víťazstvo krajne pravicový blok pod vedením Giorgie Meloniovej a jej strana Bratia Talianska. Meloniovej ambície stať sa premiérkou podporujú strany Taliansko, vpred bývalého talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho, ako aj Salviniho Liga severu.