Úvod Z DOMOVA SaS k Lučanskému mlčala. Teraz Droba položil desať zásadných otázok

SaS k Lučanskému mlčala. Teraz Droba položil desať zásadných otázok

Foto: archív

SaS sa k prípadu Lučanský doposiaľ nevyjadrovala, teraz však prominentný člen strany a župan Bratislavského kraja Juraj Droba položil verejne desať otázok. Na sociálnej sieti uviedol, že hoci sa stretol s generálom Milanom Lučanským len raz, urobil na neho dobrý dojem a aj od policajtov počul o ňom slová rešpektu.

Či bol vinný alebo nie, rozhodne vyšetrovanie. Dodáva však, že „nič to nemení na veci, že je nemysliteľné, aby v 21. storočí zahynul vo väzbe bývalý policajný prezident, pod ktorého vedením bolo odstíhaných niekoľko kľúčových grázlov“.

Rád by počul odpovede na tieto otázky:

1. Prečo nie sú zverejnené kamerové záznamy z chodby väznice pred a po bezpečnostnom incidente, ktorý sa odohral v prvej polovici decembra?

2. Aké boli dôvody väzby generála Lučanského, ak bol obvinený zo skutkov, ktoré sa odohrali pred viacerými rokmi?

3. Prečo nebol za takmer mesiac väzobného stíhania ani raz vypočutý?

4. Prečo mu nebolo umožnené počas väzby ani raz sa stretnúť s najbližšou rodinou?

5. Prečo doteraz pod prísahou a pred nezávislou komisiou nevypovedal lekár, ktorý generála vyšetroval a operoval po bezpečnostnom incidente z prvej polovice decembra?

6. Je uniknutá lekárska správa z bezpečnostného incidentu z prvej polovice decembra autentická? Prečo sa k nej doteraz nevyjadril jej autor?

7. Ktorí ľudia mali ku generálovi Lučanskému prístup v cele? Kedy prichádzali a kedy odchádzali?

8. Je pravda, že Milan Lučanský nemal za celý mesiac prístup k advokátovi? Prečo bol väzobne stíhaný v Prešove, a nie v Bratislave, Ilave alebo Leopoldove?

9. Prečo doteraz nevypovedal pod prísahou pred nezávislou komisiou patológ, ktorý konštatoval smrť generála, a neinformoval o jeho predchádzajúcich zraneniach a príčine smrti?

10. Prečo riešime zdroj úniku lekárskej správy, a nie jej obsah?

„Dve volebné obdobia som sedel vo výbore na kontrolu činnosti SIS a sedem rokov som bol členom (a dva roky aj predsedom) slovenskej delegácie NR SR pri NATO. Nie som ani génius, ani expert na branno-bezpečnostné otázky, ale pár vecí o tejto téme viem. A keď prehovorí niekto ako Milan Žitný alebo dokonca aj Robert Kaliňák, pozorne počúvam.

Priatelia, táto zbraň dymí, a poriadne. Séria mnohých zlyhaní v služobných postupoch a séria otáznikov. Obávam sa, aby nás zistenia nešokovali. Chcem vedieť pravdu o ‚samozraneníʻ aj samovražde generála Lučanského. A je mi jedno, kto je práve pri moci,“ dodal Droba.