Úvod ZO ZAHRANIČIA Satira na internete: Greta ako metalistka či súťažiaca v talentovej šou

Satira na internete: Greta ako metalistka či súťažiaca v talentovej šou

Reprofoto: internet

Pred dvomi týždňami švédska ekoaktivistka Greta Thunbergová na pôde OSN prečítala emotívny prejav, v ktorom uviedla, že ľudstvo stojí na pokraji skazy. Svetových lídrov obvinila z toho, že myslia len na peniaze a vyhrážala sa im, že ona a jej prívrženci ich budú pozorne sledovať.

“Toto je celé zlé. Ja by som tu nemala byť. Mala by som byť v škole na druhej strane oceánu. Lenže vy sa všetci obraciate na nás mladých, aby sme vám dali nádej. Ako si to dovoľujete?” oborila sa na svetových politikov Thunbergová, ktorá pricestovala do New Yorku jachtou, pretože odmieta lietanie, ktoré zanecháva “obrovskú uhlíkovú stopu”.

“Ľudia trpia, ľudia umierajú, celé ekosystémy sa rúcajú, sme na začiatku masového vymierania. A všetko, o čom vy dokážete rozprávať, sú len peniaze a rozprávky o nekonečnom ekonomickom raste. Ako si to dovoľujete?” pokračovala šestnásťročná Švédka.

Jej vystúpenie mnohí označili za afektované a internet okrem obrovského množstva reakcií na sociálnych sieťach zareagoval aj mémami a videami, z ktorých najsledovanejším sa stalo video youtubera Johna Molluska, ktorý vystúpenie Grety odel do deathmetalového šatu. Remix s názvom Greta Thunberg sings Swedish Death Metal bol zverejnený len niekoľko dní po prejave 16-ročnej Švédky.

“Páčila sa mi jej vášeň a hnev. A jej slová mi evokovali temnotu metalu, ktorý milujem: Entombed, Gojira, At The Gates, Sepultura,” uviedol John Mollusk. Jeho dielo za dva týždne videlo viac ako 4,5 milióna užívateľov. Na iných kanáloch ho videl ďalší milión ľudí.

Na portáli YouTube používateľ COOL Feed zverejnil videozostrih, v ktorom skombinoval newyorské vystúpenie Grety Thunbergovej s výrokmi členov poroty televíznej súťaže Česko Slovensko má talent 2019. Výsledok je skutočne vtipný a zvýrazňuje naivitu mladej švédskej aktivistky, ktorá je podľa názoru mnohých ľudí zneužívaná na politické ciele.

Greta Thunberg sings Swedish Death Metal:

Greta Thunbergová v šou Česko Slovensko má talent: