Úvod Z DOMOVA Slovenská asociácia novinárov odmieta zámer rezortu kultúry zrušiť Literárny fond

Slovenská asociácia novinárov odmieta zámer rezortu kultúry zrušiť Literárny fond

Foto: archív

Slovenská asociácia novinárov (SAN) odmieta zámer ministerstva kultúry na zrušenie Literárneho fondu (LF) a jeho nahradenie Komorou profesionálnych umelcov a iných profesionálov. Nesúhlas deklarovali účastníci na mimoriadnom sneme SAN 24. júna 2022. Ako uviedol predseda SAN Štefan Dlugolinský, zrušenie fondu považujú za škodlivé pre členov novinárskej obce.

SAN by zrušenie LF považovala za veľký politický zásah, ktorý prirovnáva k štátnym zásahom pred rokom 1989. Asociácia zároveň pripomína, že na rokovania s rezortom kultúry dosiaľ neprizvali relevantné organizácie, ktorých by sa zrušenie LF priamo dotklo.

SAN podporuje zachovanie fondov, nielen literárneho, ale aj hudobného a výtvarného, keďže rušenie funkčných inštitúcií považuje za kontraproduktívne. Nová komora by podľa nej nedokázala pokryť podpornú činnosť fondov.

Návrh zákona podľa asociácie obsahuje vágne prísľuby, chýba v ňom sociálna podpora a medzi podporovanými nie sú vedeckí pracovníci. Okrem toho by sa neorganizovaní tvorcovia nemohli uchádzať o podporu komory, autori slovesných diel by prišli o zdroj podpory a zasiahnutá by bola aj viaczdrojovosť financovania ich aktivít.

Navrhované financovanie komory považuje asociácia za nedostatočné. Zmenou by zanikli mnohé formy podpornej činnosti fondu a ohrozená by bola aj tradícia oceňovania rôznych literárnych diel.