Úvod GEO Slovenské rarity 2

Slovenské rarity 2

Foto: panoramio.com

Rozlohou neveľké Slovensko oplýva množstvom prírodných krás, historických aj kultúrnych pamiatok. Domácich aj zahraničných návštevníkov však okrem tatranských štítov, malebných dediniek či fascinujúcich jaskýň lákajú aj viaceré európske či dokonca svetové rarity.

Spečený val

Foto: archív
Foto: archív

Záhadná starobylá stavba sa tiahne prerušovane od Sitna cez Štiavnické vrchy až po Ipeľ a Dunaj. Podľa niektorých bádateľov pokračuje i za Dunajom, vedie vraj dokonca až k Čiernemu moru, vďaka čomu sa niekedy označuje i za Európsky čínsky múr. Súčasťou 12 až 15 metrov širokého a 2,5 až 4 metre vysokého obranného zemného násypu spevneného kameňmi bola v minulosti drevená konštrukcia s vysokými palisádami. Po zapálení drevenej konštrukcie sa zemina valu spiekla pri vysokej teplote. Hoci podľa povesti postavili val obri alebo čerti, pravdepodobne ho vybudovali starovekí Rimania s Germánmi na obranu pred útokom nomádov z východu.

Labyrint vo Weitovom lome

Foto: panoramio.com
Foto: panoramio.com

Weitov lom sa nachádza na západnom svahu vrchu Devínska Kobyla na území národnej prírodnej rezervácie Devínska Kobyla. V minulosti bol súčasťou Prvej bratislavskej vápenky, ktorá fungovala od konca 19. storočia do roku 1935. Dnes predstavuje zaujímavú prírodnú lokalitu s hojným výskytom skamenenín a mimoriadne vzácnou faunou a flórou. Jeho najväčšia atrakcia je veľký kruhový labyrint postavený podľa vzoru záhadných kruhov v obilí.

Kamenné dvojkreslo v Lietave

Foto: turistika.cz
Foto: turistika.cz

Pod lesom nad lietavskou miestnou časťou Majer možno zazrieť jedinečnú raritu – historické kamenné dvojkreslo s opierkami na chrbát i ruky. Talianski kamenári si jeho tesaním zrejme krátili voľné chvíle počas lámania kameňa na stavbu mosta v Budatíne v roku 1788. Jedna staršia teória však vyhotovenie tejto nevšednej sedačky pripisuje starovekým Frýgom – dvojkreslo vraj v skutočnosti predstavuje oltár, na ktorý onen pohanský národ počas slávností ukladal figuríny veľkej bohyne Kybelé a jej syna Attisa.

Murovaný tank

Foto: vypadni.sk
Foto: vypadni.sk

Maketa murovaného tanku neďaleko Bratislavy pri hraniciach s Rakúskom má pripomínať tank vzor T-34. Stále sa vedú dohady, na čo presne mala slúžiť. Buď išlo o cvičný, tréningový cieľ, alebo o zastrašovanie nepriateľskej pechoty. Prvý dohad je pravdepodobnejší, pretože na hlavni sa nachádzajú diery po streľbe.

Lačnovská anomália

Foto: vypadni.sk
Foto: vypadni.sk

Asi každý už počul o miestach na Zemi, kde akoby neplatil gravitačný zákon. Jedno máme aj u nás na Slovensku. Nachádza sa pri osade Lačnov, v blízkosti turistickej odbočky k jaskyni Zlá diera. Svah, ktorý viditeľne stúpa, má vlastnosti klesajúceho kopca. Záhada vzbudzovala podozrenie, že ide o poruchu gravitačného alebo magnetického poľa Zeme, exaktné merania však ukázali, že to tak nie je. Za úkazom sa skrýva očný klam. Zvláštne stavaná krajina, zahnutý horizont a nezvyčajný šikmý rast stromov zapríčiňujú, že kopec, ktorý pôsobí ako stúpajúci, v skutočnosti klesá.

Ochtinská aragonitová jaskyňa

Foto: webnode.sk
Foto: webnode.sk

Ochtinská aragonitová jaskyňa, jedna z troch sprístupnených aragonitových jaskýň na svete a jediná v Európe, je unikátny prírodný fenomén zapísaný v zozname svetového dedičstva UNESCO. Nachádza sa na severnom úbočí vrchu Hrádok v Slovenskom Rudohorí. Jej prekrásna výzdoba tvorená bielymi aragonitovými trsmi, kríčkami, kvetmi či vejárikmi uchváti každého návštevníka.

Najšikmejšia veža na Slovensku

Foto: panoramio.com
Foto: panoramio.com

Najšikmejšia veža na našom území sa vypína na Kostole svätého Martina, neskorobarokovej kultúrnej pamiatke z 18. storočia, nachádzajúcej sa v Ivanke pri Nitre. Veža sa odkláňa od zvislej osi až o 151 centimetrov.

Skalné obydlia Brhlovce

Foto: enigma.com
Foto: enigma.com

V pamiatkovej rezervácii ľudovej architektúry v neveľkej obci Brhlovce v okrese Levice leží vysunutá expozícia Tekovského múzea v Leviciach – expozícia Skalné obydlia Brhlovce. Unikátna ukážka osobitej formy ľudového staviteľstva má vraj pôvod v ochrane obyvateľov pred lúpežnými nájazdmi Turkov. Domy sčasti vytesané do skaly sú zariadené dobovým nábytkom. Návštevník tu na vlastné oči uvidí skalnú letnú kuchynku, komoru či vyhliadkovú terasu, poobdivuje aj výstavu kamenárskych výrobkov a náradia.

Vodný mlyn Kolárovo

Foto: kupalisko.eu
Foto: kupalisko.eu

Na mŕtvom ramene Malého Dunaja v Kolárove možno navštíviť jedinečnú národnú kultúrnu pamiatku – plávajúci vodný mlyn, posledný na Slovensku. Vedie k nemu najdlhší celodrevený zastrešený most v Európe. V areáli mlyna je umiestnený skanzen ľudovej kultúry a Múzeum vodného mlynárstva, kde možno okrem iného vidieť unikátny stroj na výrobu rybárskych sietí, jeden z prvých na svete. Z ďalších možností, ktoré areál mlyna ponúka, radno spomenúť kemping, požičovňu lodí na splavovanie, rybolov či agroturistiku.

Symbolický cintorín pri Popradskom plese

Foto: archív
Foto: archív

V čarovnom prostredí tatranského limbového hájiku neďaleko Popradského plesa sa skrýva malebný symbolický cintorín, pripomínajúci obete podmanivých, lež neraz zradných Vysokých Tatier. Centrom tohto smutno-krásneho miesta plného ozdobných ručne vyrezávaných detvianskych krížov a pamätných tabúľ je drobná belavá kaplnka s drevenou strieškou, ktorú vysvätil prezident prvej Slovenskej republiky Jozef Tiso.

Kostol Dvoch sŕdc v Liptovských Sliačoch

foto: vypadni.sk
foto: vypadni.sk

Toto nevšedné umelecké dielo púta svojím avantgardným vzhľadom. Okrem prekrásneho exteriéru evokujúceho Noemovu archu stojí za vzhliadnutie aj interiér plný náročných výtvarných diel umelcov z piatich európskych krajín – Slovenska, Česka, Maďarska, Poľska a Francúzska. Názov kostola je odvodený od dvoch kamenných sŕdc, ktoré sa našli na pozemku, kde dnes stavba stojí, a ktoré evokovali Najsvätejšie srdce Ježišovo a Nepoškvrnené srdce Panny Márie.

Čumil

Foto:  slovakia travel
Foto: slovakia travel

Socha Čumila je unikátna bratislavská pozoruhodnosť, jeden z moderných symbolov mesta. Kým ju nezačali kopírovať niektoré východoeurópske metropoly, bola Bratislava jediným mestom na svete so sochou vykúkajúcou z kanála.

Najužší dom na svete

foto: turistika.cz
foto: turistika.cz

Málokto vie, že pri Michalskej bráne v Bratislave stojí najužší dom na svete. Postavili ho koncom 18. storočia v medzere, ktorá vznikla medzi Michalskou vežou a susedným meštianskym domom po odstránení bratislavských mestských hradieb. Tento unikát svojou šírkou 130 centimetrov prekonáva aj poľský „najužší dom na svete“, postavený vo Varšave v roku 2012.

Herliansky gejzír

Foto: mapio.net
Foto: mapio.net

V starom kúpeľnom areáli na okraji obce Herľany sa nachádza absolútne unikátna rarita – jeden z mála studených gejzírov na svete. Herliansky gejzír je prírodný úkaz, aktivovala ho však ľudská činnosť, konkrétne 404,5 metra hlboký umelý vrt v druhej polovici 19. storočia pri získavaní termálnej vody pre miestne kúpele. Erupcie gejzíru prichádzajú v nepravidelných 34- až 36-hodinových intervaloch. Na rozdiel od klasických horúcich gejzírov ich nevyvoláva horúca vodná para, ale oxid uhličitý. Dĺžka erupcie je asi 25 minút, výška dosahuje 7 až 15 metrov. V priebehu desaťročí sa však intenzita erupcií pozvoľna znižuje a interval medzi nimi sa predlžuje.

Múzeum voskových figurín

Foto: panoramio.com
Foto: panoramio.com

Urbanova veža je už od 14. storočia pevnou súčasťou areálu Dómu sv. Alžbety v Košiciach. V súčasnosti v nej sídli unikátne Múzeum voskových figurín. Návštevník sa tu zoznámi s najvýznamnejšími osobnosťami spätými s dejinami Košíc. Ako príklad možno uviesť svätú Alžbetu, Mateja Korvína, Žigmunda Luxemburského, Františka II. Rákociho, Jonáša Záborského či Andyho Warhola.

Stĺp hanby v Starej Turej

Foto: vypandni.sk
Foto: vypandni.sk

Jedinečnou kultúrno-historickou pamiatkou neveľkého podjavorinského mestečka Stará Turá je pranier alebo stĺp hanby zo 17. storočia. Stál na mieste, kadiaľ chodilo najviac ľudí, a slúžil na verejnú potupu previnilcov. Cudzoložníka, bohorúhača, nactiutŕhača, opilca či iného naničhodníka pripútali k stĺpu. Ako terč verejného posmechu a odsúdenia (zavše i sliny či dobre letiacej potraviny) si dobre rozmyslel, či bude svoj hanebný skutok ešte niekedy opakovať.

Slovenský Betlehem v Rajeckej Lesnej

Foto: archív
Foto: archív

Utešená severoslovenská vieska Rajecká Lesná skrýva jedinečnú raritu – najväčší drevený pohyblivý betlehem v Európe, dielo miestneho majstra Jozefa Pekaru. Zobrazuje nielen narodenie Ježiša so všetkým, čo k tomu patrí, ale i Slovensko s jeho tradičným životom, kultúrou a remeslami. Vyše sto drevených postavičiek prezentuje ručné práce žien, úmornú námahu mužov, hry detí, činnosti dní všedných i sviatočných. V betleheme možno nájsť i známe národné reálie ako Bratislavský, Trenčiansky či Oravský hrad, Bojnický zámok, mestá Košice, Trnavu, Levoču a mnoho ďalších.

Duklianske bojisko – Údolie smrti

Foto: slovakia travel
Foto: slovakia travel

Keď sa v roku 1944 – krátko po vypuknutí SNP – podarilo oddielom Sovietskeho zväzu posilneným o 1. čs. armádny zbor prekonať ťažko priechodný a urputne bránený horský terén Duklianskeho priesmyku, veľmi pomaly a s ťažkými stratami na životoch i technike postupovali k obci Kapišová. Práve tu, v údolí potoka Kapišovka sa strhla najväčšia a najkrvavejšia tanková bitka v dejinách Slovenska. Táto dráma si vyžiadala desiatky tisíc mŕtvych a ranených. Jedinečnú atmosféru duklianskeho Údolia smrti možno zažiť i dnes. Vojenské historické múzeum vo Svidníku tu totiž zriadilo raritnú prírodnú expozíciu vojenskej techniky tvorenú 8 historickými tankami rozostavanými na spôsob útočiacej roty. Tanky si možno nielen poobzerať, ale sa ich i dotknúť, pretože sú voľne prístupné na neohradenom poli.

Stred sveta a vesmíru

Foto:  panoramio.com
Foto: panoramio.com

Málokomu je známe, že stred sveta a vesmíru sa nachádza v neveľkom západoslovenskom mestečku Vrbové, v areáli tzv. Chrápu – chráneného parku. Toto unikátne miesto, ktorého súradnice vyrátal tím vrbovských akademikov z multiorganizácie KRIAK, označuje monument s otočným panáčikom na vrchole. Vedie k nemu recesistický náučný chodník, jediný svojho druhu v strednej Európe. Tento chodník vybudovaný so súhlasom „precedu – húpacého kona“ návštevníka oboznámi s unikátnymi a nebezpečnými vrbovskými endemitmi, ako je „macík Pikču“ – jediný kríženec rastlinnej a živočíšnej ríše, sliepka divá usmievavá, za ktorej širokým úsmevom sa skrýva vražedná šelma, žaba šablozubá živiaca sa výlučne ľudským mäsom či koník jednohlavý, ktorého zvláštnosť je, že má iba jednu hlavu.

Gejzír v Rajeckej Lesnej

Foto: vypadni.sk
Foto: vypadni.sk

Gejzír za obcou Rajecká Lesná, hoc nie je prírodný výtvor, keďže jeho voda vytryskuje z podzemného potrubia, predstavuje vyhľadávanú atrakciu. Najzaujímavejší je v zime, keď vytvára obrovský, dvoj- až šesťmetrový ľadový kužeľ, z ktorého stredu strieka studená voda. Prúd vody je úzky – vietor ho odkláňa raz na tú, raz na onú stranu. Vďaka tomu sa okolo neho vytvára zaujímavá ľadová výzdoba.

3 komentárov

  1. Betlehem na obrázku je v Banskej Štiavnici a nie v Rajeckej Lesnej, ale je pravda, že tento štiavnický je najväčší pohyblivý betlehem na Slovensku, zobrazuje Štiavnicu, jej hlavné stavebné historické pamiatky, podzemie baní a prácu baníkov a okolie mesta a stále sa rozrastá a dopĺňa novými objektami a postavami 🙂

Comments are closed.