Vo veku 79 rokov zomrel v Bratislave herec, dlhoročný člen Činohry SND Leopold Haverl. Tento svet opustil necelé dva týždne pred dovŕšením svojej osemdesiatky.
Así vestirán equipación de fútbol de los equipos de la temporada 2015-2016. Equipos de Primera División. Presentación equipación y camisetas.
Na divadelných doskách
sa mu splnil jeho sen, zahral si postavy od veľkých autorov, napríklad Wiliama Shakespeara či Jean-Babtiste Moliéra.

Najvýznamnejšími divadelnými postavami, ktoré stvárnil na pôde činohry Slovenského národného divadla boli napríklad Simon Chachava z hry Bertolta Brechta Kaukazský kriedový kruh, Raskoľnikov z hry Fedora Michajloviča Dostojevského Zločin a trest či postava Dromia Efezského z Komédie omylov Williama Shakespeara.

Foto: archív
Foto: archív

Priaznivci divadla ho videli aj ako Pétrusa v Rozkošnom paroháčovi a ako rozprávača príbehu Na skle maľované autorky E. Bryll-K. Gärtner. Na divadelných doskách sa tiež objavil s postavou Dimitrija z Dostojevského Bratov Karamazovovcov, stvárnil mešťanostu v Gogoľovom Revízorovi, ako aj Willy Lomana v slávnej hre Smrť obchodného cestujúceho Arthura Millera.

PAMÄTNÁ JE JEHO ÚLOHA V HRE WILLIAMA SHAKESPEAREHO HENRICH IV., KDE STVÁRNIL SIRA JOHNA FALSTAFFA.

Obľúbeného herca obsadili aj v inscenáciách SND Chrobák v hlave autora Georga Feydeaua, Čerticiach Carla Goldoniho a Rostandovom Cyranovi z Bergeracu. Na bratislavskej Novej scéne si zahral postavu Horace Vandergeldera v komediálnom muzikáli zo zlatej broadwayskej éry Helou Dolly.

Foto: archív
Foto: archív

Bohatá filmografia
Leopold Haverl sa narodil 16. februára 1936. Svoju hereckú dráhu po absolvovaní štúdia na Štátnom konzervatóriu v Bratislave v roku 1954 začínal tento rodák z Bratislavy v zájazdovom Dedinskom divadle v rokoch (1954-1960), neskôr bol päť rokov členom súboru Krajského divadla v Trnave a tri roky hrával v bratislavskom Divadle poézie.

V ROKU 1968 SA STAL ČLENOM ČINOHRY SLOVENSKÉHO NÁRODNÉHO DIVADLA.

Jeho divadelnými scénami sa stali aj bratislavské divadlá Nová scéna a Aréna či nitrianske Divadlo Andreja Bagara (DAB). Svoje nezastupiteľné miesto mal Leopold Haverl aj v rozhlasovej tvorbe.

Jednou z jeho najobľúbenejších úloh bola postava Rozprávača v inscenácií legendárnej hry Na skle maľované, ktorá mala premiéru 19. októbra 1971. Haverl bol jedným z troch hlavných protagonistov – spolu s Michalom Dočolomanským a Elom Romančíkom, ktorí odohrali všetkých 500 predstavení tohto veľmi úspešného divadelného titulu.

Foto: Pavel Kapusta
Foto: Pavel Kapusta

Pred kamerami debutoval Leopold Haverl v roku 1967 vo filme Dáma. Z bohatej filmografie Leopolda Haverla nemôžeme nespomenúť televízne projekty Prípad jasnovidca Hanussena, Hájnikovu ženu, Straty a nálezy, Povstalecká história, Život bez konca, Adam Šangala či Rodinné tajomstvá. Hral aj vo filmoch Kapitán Dabač, Traja svedkovia, Naši pred bránami, Hľadači svetla, Penelopa, Poéma o svedomí, Demokrati, Noční jazdci, Plavčík a Vratko, Kohút nezaspieva a V rannej hmle.

Prvým ocenením jubilujúceho herca bola v roku 1977 Cena Andreja Bagara. Je držiteľom Výročnej ceny Nadácie Ladislava Novomeského (1996). Za svoje umelecké aktivity získal v roku 2001 v českých Poděbradoch Krištáľovú ružu za celoživotný umelecký prínos v prednese poézie a prózy.

Pribinov kríž I. stupňa mu udelil prezident SR Ivan Gašparovič v roku 2006. V tom istom roku mu za celoživotné herecké dielo udelili Mimoriadnu cenu Krištáľové krídlo, aj Cenu Jozefa Kronera.

Na sklonku života si zahral Osvalda Závodského v televíznom seriáli Divoké kone. Netajil sa tým, že nakrúcanie seriálu bolo pre neho naozaj ťažké, dôvodom bola aj jeho choroba. Za túto postavu získal 23. novembra 2015 cenu Literárneho fondu.

Foto: Pavel Kapusta
Foto: Pavel Kapusta