Úvod Z DOMOVA Slovensko v roku 2024 nepresiahne úroveň cestovného ruchu spred pandémie

Slovensko v roku 2024 nepresiahne úroveň cestovného ruchu spred pandémie

Foto: archív

Ústup inflácie a postupné ekonomické oživenie by mali priniesť pozitívny impulz pre cestovanie, prekročenie úrovne počtu turistov spred pandémie koronavírusu sa však na Slovensku v tomto roku ešte neočakáva. Uviedol to makroekonomický analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.

„Ďalšie oživenie môžeme očakávať aj v slovenskom turistickom sektore, keďže spomínané faktory – najmä ústup inflácie – budú dominovať aj tu. Nateraz však neočakávame, že Slovensko v roku 2024 presiahne predpandemickú úroveň turizmu,“ priblížil Horňák.

Pripomenul, že Slovensko v roku 2019 navštívilo 6,4 milióna turistov. „Medziročne sa vtedy počet zdvihol takmer o milión, do veľkej miery však bol dopyt potlačený domácimi návštevníkmi, keďže do platnosti vstúpili rekreačné poukazy,“ spomenul analytik. V minulom roku Slovensko zaznamenalo vyše 5,7 milióna turistov, oproti roku 2019 návštevnosť zaostala o približne 11 percent.

Hoci sa podľa Horňáka v tomto roku neočakáva, že sa podarí v návštevnosti prekonať predpandemický rok 2019, analytik pripomenul, že pre ďalší rozvoj turistického ruchu je dôležité myslieť na kvalitu a rozvinutosť infraštruktúry či kvalitu podnikateľského prostredia. Výzvou podľa neho budú aj klimatické zmeny.

Vzostup v cestovaní vidí po pandemických rokoch aj viceprezident Zväzu cestovného ruchu SR poverený vedením Roman Berkes. Podľa neho sa zvýšil záujem najmä o organizované cestovanie, pretože cestovné kancelárie pri zájazdoch ponúkajú isté garancie v prípade problémov.

Postupne sa bude podľa Berkesa rozvíjať aj individuálne cestovanie. „Cestovanie sa dostáva čoraz vyššie v hierarchii hodnôt ľudí. Stretávame sa s tým, že ľudia vycestujú na letnú dovolenku a potom počas zimy chcú ísť aj na lyžovačku. No a ak čas vydá a sú možnosti, chcú vycestovať ešte aj do exotickej krajiny, pretože už sú dostupnejšie cenovo aj ponukou,“ priblížil.

Zvyšujúci sa záujem o exotické dovolenky podľa Berkesa prinesie aj väčšiu ponuku destinácií v letnej i zimnej sezóne. “Najmä v zimnej to budeme vidieť, že oproti minulým rokom bude možností omnoho viac.

Už teraz je nejakých sedem, osem destinácií, do ktorých je možné lietať z Bratislavy, a v budúcom roku, myslím, toto číslo bude stúpať ďalej,“ priblížil očakávania Berkes. Priaznivé čísla očakáva zväz aj v domácom cestovnom ruchu.