Úvod Z DOMOVA Smer je pripravený odvolávať Matoviča

Smer je pripravený odvolávať Matoviča

Foto: archív

Poslanci z klubu Smer-SD sú pripravení na odvolávanie premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) z funkcie. Vyhlásil to predseda strany Robert Fico s tým, že rozhodnutie už prijali a hárky na zber podpisov sú nachystané.

Za Smer-SD je podľa Fica pripravených na podpis 26 poslancov, osloviť chce aj nezaradených poslancov. Dodal, že cítia aj napätie vo vládnej koalícii. Nepredpokladá však, že by koaliční poslanci návrh podporili, ani to, že by sa im premiéra podarilo odvolať, keďže má koalícia v pléne parlamentu väčšinu.

Deklaroval, že návrh budú chcieť dôstojne predložiť a vysvetliť. Budú opatrní pri tom, kto bude návrh odôvodňovať, predkladať a vystupovať v pléne. „Sme poslední, ktorí by sme sa chceli zúčastniť na nejakom cirkuse,“ povedal s tým, že sa pokúsia schôdzu v prípade jej zvolania udržať „v rámci normálnosti“.

Podotkol, že pri duševne nespôsobilom premiérovi nevie garantovať, ako to dopadne. Duševná nespôsobilosť premiéra podľa Roberta Fica vyvoláva množstvo právnych otázok. Pripomenul aj jeho vyjadrenia o iných osobnostiach v súvislosti s ich záverečnými prácami a dodal, že nesie tiež plnú zodpovednosť za nezvládnutie krízy.

Matoviča vyzval na odstúpenie aj podpredseda parlamentu Peter Pellegrini (nezaradený). Vyhlásil, že Matovič je zlodej a klamár, preto nemôže byť premiérom Slovenska. Podľa medializovaných informácií má byť diplomová práca premiéra Matoviča o daňovom systéme plagiátom.

Opísať v nej mal dve knihy od trojice slovenských ekonómov. Premiér sa na sociálnej sieti ospravedlnil všetkým poctivým študentom. Priznal, že počas štúdia odpisoval a že by zrejme mal prísť o titul. Z pozície premiéra vraj odstúpi vtedy, keď splní všetko, čo ľuďom pred voľbami sľúbil.