Úvod Z DOMOVA Smer-SD chce iniciovať referendum o predčasných parlamentných voľbách

Smer-SD chce iniciovať referendum o predčasných parlamentných voľbách

Robert Fico. (Foto: TASR)

Ak bude opozičný Smer-SD cítiť podporu verejnosti, spustí zber podpisov na vyhlásenie referenda o predčasných parlamentných voľbách. Na tlačovej konferencii o tom informoval šéf strany Robert Fico.

Zároveň dodal, že má 26 podpisov na iniciovanie mimoriadnej schôdze Národnej rady (NR) SR, na ktorej by chceli vysloviť nedôveru vláde. Kabinet sa však podľa jeho slov nepodarí odvolať, preto je jedinou cestou referendum.

Smer-SD cíti podľa Fica u ľudí vlnu odporu proti premiérovi Igorovi Matovičovi a vláde. Ak majú ľudia dosť ponižovania, nedemokratických metód či porušovania ľudských práv, Fico ich vyzval k podpore referenda.

Predseda Smeru-SD pripomenul, že treba nielen podpísať petičné hárky, ale aby bolo referendum úspešné, musí sa ho zúčastniť vyše 50 percent ľudí a z nich má väčšina odpovedať pozitívne.

Fico skonštatoval, že nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho odmietajú podpísať návrh na zvolanie schôdze na vyslovenie nedôvery kabinetu. Vo štvrtok (12. 11.) ich chce znova osloviť, aby sa k návrhu pridali.

Dodal, že vláda nezvláda verejné financie ani opatrenia v boji proti pandémii. Schôdzu sa podľa Fica podarí zvolať. „Nikdy sa nám nepodarí na schôdzi NR SR ‘povaliť’ vládu Igora Matoviča, lebo majú 95 poslancov,“ dodal v tejto súvislosti.

Stranu Hlas-sociálna demokracia, v ktorej poslanci okolo Pellegriniho pôsobia, doteraz nikto neoslovil so žiadosťou o podpísanie návrhu na vyslovenie nedôvery vláde, tvrdí hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková.

„Sme pripravení o tomto návrhu rokovať. Nech sa však už takýto návrh dostane na rokovanie NR SR akýmkoľvek spôsobom, všetci jedenásti poslanci strany Hlas-sociálna demokracia budú hlasovať za vyslovenie nedôvery vláde,“ dodala.