Úvod Z DOMOVA Smer-SD má potenciál vyhrať voľby, ukázal nový volebný model

Smer-SD má potenciál vyhrať voľby, ukázal nový volebný model

Foto: archív

Víťazná strana Hlas, nasledovaná Smerom a SaS. Takýto výsledok ukázal volebný model agentúry Ipsos, ktorý zverejnil Denník N. Okrem klasického modelu volebnej podpory politických strán merala aj ich volebný potenciál. Ide o množinu voličov, ktorí by za istých okolností boli ochotní stranu voliť.

Ak by sa voľby konali začiatkom augusta 2022, voľby by podľa Ipsosu vyhral Hlas na čele s Petrom Pellegrinim. Získal by 17,2 percenta hlasov. Druhý Smer-SD Roberta Fica by oslovil viac ako 15,5 percenta a SaS s lídrom Richardom Sulíkom by si pripísal 12,2 percenta.

Do parlamentu by sa dostalo aj Progresívne Slovensko s 11 percentami. OĽaNO by oslovilo takmer osem percent voličov, hnutie Republika okolo sedem percent, so šestimi percentami by sa do parlamentu dostali ešte Sme rodina a KDH. Za bránami by dnes s tromi percentami zostala vládna strana Za ľudí. ĽSNS by oslovilo 2,9 percenta ľudí, SNS a Aliancia niečo cez dve percentá.

Agentúra sa na získané dáta pozrela aj inak. Prezentovala výsledky voličov, ktorí sú v súčasnosti pevne rozhodnutí prísť voliť. Výsledky sa výrazne nelíšia, no mierne posuny vidieť. Pri tomto scenári by mala šancu vyhrať voľby strana Smer. Vychádza jej 15,9 percenta, Hlas by získal 15,8 percenta. Prvú trojku by aj v tomto prípade uzavrela SaS s 12,8 percentami.

Progresívne Slovensko si pripísalo podporu 12 percent, OĽaNO a Republika po osem percent. Ako uvádza Denník N, naznačuje to, že voliči Smeru sú v porovnaní s priaznivcami Hlasu o niečo odhodlanejší ísť voliť a Ficovej strane by mohla vyhovovať nižšia volebná účasť.

„Základné výsledky vychádzajú z volebnej účasti 69 percent,“ vysvetľuje riaditeľ Ipsosu Jakub Hankovský. Dodáva, že ak by bola účasť nižšia, na úrovni 58 percent, voľby by tesne vyhral Smer. V tomto prípade hovoríme o tých voličoch, ktorí deklarujú, že sú rozhodnutí prísť.

„Vychádza to okrem iného z toho, že Smer-SD má aktuálne najpočetnejšie voličské jadro zo všetkých strán,“ dodáva Hankovský. Prieskum agentúra realizovala medzi 29. júlom a 8. augustom na vzorke 1038 respondentov.