Úvod Z DOMOVA Smer-SD predloží parlamentu vyhlásenie SR k zabitiu Slováka v belgickom väzení

Smer-SD predloží parlamentu vyhlásenie SR k zabitiu Slováka v belgickom väzení

Foto: archív

Smer-SD pripravil návrh vyhlásenia NR SR, týkajúce sa zabitia slovenského občana Jozefa Chovanca v Belgicku, ktoré v septembri predložia na rokovaní parlamentu. Vyhlásil to predseda strany Robert Fico.

„Parlament musí prijať vyhlásenie k tejto téme, lebo ide o úmrtie slovenského občana v krajine Európskej únie. Slovenské štátne orgány ignorujú tento prípad, a to len preto, že prejavujú solidaritu k západnej krajine, v ktorej sídli EÚ,” tvrdí šéf Smeru.

Premiér Igor Matovič a minister zahraničných vecí Ivan Korčok sa boja razantne ‚zakričať‘ a požiadať belgickú stranu o vysvetlenie,“ uviedol Fico. Vládu a ministerstvo zahraničných vecí preto žiada, aby sa téme venovali, keďže podľa jeho slov ide o urgentnú vec. Šéf Smeru-SD zároveň verí, že parlament bude mať viac odvahy ako členovia vlády a dané uznesenie prijme.

Podpredseda Smeru-SD a predseda zahraničného výboru NR SR Juraj Blanár doplnil, že v uznesení Slovensko vyjadruje pobúrenie proti násiliu a bezprecedentnému porušeniu ľudských práv a dohôd.

V uznesení ďalej odsudzuje akékoľvek prejavy nacistických prejavov a vyzývajú Belgické kráľovstvo, aby vysvetlilo, ako chráni ľudské práva občanov EÚ a ako systematicky bojuje proti fašizmu.

Zároveň sa požaduje od belgickej vlády dôsledné vyšetrenie tohto prípadu s účasťou slovenských vyšetrovateľov, ktorí budú na priebeh vyšetrovania dohliadať.

Slováka Jozefa Chovanca zatkli vo februári 2018 na letisku v belgickom Charleroi. Vlastnil spoločnosť, ktorá najímala slovenských robotníkov na belgické stavby a medzi krajinami cestoval pravidelne.

Dovtedy problémy nemával, no vo februári 2018 sa na palube lietadla sotil do letušky, lebo si nemohol sadnúť na ním zvolené sedadlo. Kapitán lietadla odmietol vzlietnuť, kým nezasiahla privolaná letisková polícia.

Na zverejnených záberoch z letiska policajtka nad telom občana SR Jozefa Chovanca hajlovala a ďalší policajt mu 16 minút tlačil na hrudník, v dôsledku čoho nakoniec Chovanec zomrel.