Úvod ZO ZAHRANIČIA Zeman nevymenuje kandidáta na ministra zahraničných vecí. Fiala: Rozhodne Ústavný súd

Zeman nevymenuje kandidáta na ministra zahraničných vecí. Fiala: Rozhodne Ústavný súd

Foto: archív

Český prezident Miloš Zeman nevymenuje do vznikajúcej vlády premiéra Petra Fialu kandidáta na ministra zahraničných vecí Jana Lipavského z Českej pirátskej strany. Dôvodom je jeho nedostatočná kvalifikácia, ako aj Lipavského postoj k spolupráci krajín Vyšehradskej štvorky, uvádza sa vo vyhlásení Zemanovho hovorcu Jiřího Ovčáčka.

„Nízka kvalifikácia. Na rozdiel od ostatných kandidátov pán Lipavský absolvoval iba bakalárske štúdium a podľa týždenníka Euro jeho záverečná bakalárska práca bola hodnotená najhoršou možnou známkou,“ vysvetľuje Ovčáček prvý dôvod nevymenovania Lipavského.

Zemanovi vadí aj „dištancovaný postoj“ Lipavského k Vyšehradskej spolupráci, ako aj k Izraelu, čo je podľa hlavy štátu v rozpore s programovým vyhlásením novej vlády. Štvrtým a posledným dôvodom odmietnutia Lipavského je jeho návrh, aby sa nasledujúce sudetonemecké dni konali v Česku.

Prezident má výhrady aj k ďalším ministerským kandidátom nového predsedu vlády Petra Fialu.” U niektorých kandidátov sa ukázalo, že sa vecnej problematike im prisúdených rezortov v minulosti nevenovali, čo predstavuje riziko deficitu odbornej kompetencie,” pokračuje stanovisko s tým, že sa ich napriek tomu vymenuje, no na uvedené nedostatky Fialu upozornil.

O tom, či môže prezident ČR Miloš Zeman nevymenovať člena vlády, musí rozhodnúť Ústavný súd. V reakcii na Zemanovo rozhodnutie nevymenovať do vznikajúcej vlády kandidáta na ministra zahraničných vecí Jana Lipavského to vyhlásil budúci premiér Petr Fiala s tým, že v krátkom čase iniciuje príslušné podanie.