Úvod Politika SMK sa chce dostať do parlamentu “na Matovičovom chrbte”

SMK sa chce dostať do parlamentu “na Matovičovom chrbte”

Pál Csáky. (Foto: archív)

Strana maďarskej komunity (SMK) rokuje s lídrom OĽaNO Igorom Matovičom o založení spoločného opozičného bloku do budúcoročných parlamentných volieb. „Ale aj pre pána Matoviča, aj pre SMK je trochu citlivé ísť do koalície vo forme jedna slovenská a jedna maďarská strana. Mali by byť minimálne dve alebo viac slovenských strán plus SMK a máme garanciu, že sa nestratia ani hlasy tých menších strán,“ povedal v TABLET.TV europoslanec SMK Pál Csáky.

Strana maďarskej komunity má podľa neho okolo až 110-tisíc verných voličov. Na postup do Národnej rady (NR) SR to nestačí, podľa Csákyho to však nie je zanedbateľné číslo. „SMK môže ísť do parlamentných volieb sama, ale je to riskantné, lebo nemusí dosiahnuť pätpercentnú podporu. Druhá možnosť je spojenie s Mostom-Híd, tu chcem však jasne povedať, že najväčšou prekážkou je osoba pána Bugára a skupina ľudí okolo neho,“ povedal Csáky.

„Existuje aj tretia cesta. Ak niekto, aj slovenskí politickí partneri, chcú skutočne zmenu, majú rozmýšľať dopredu. A to znamená v nejakej forme zopakovať model z roku 1998, veľkú koalíciu, ktorej súčasťou by bola aj SMK,“ navrhuje Csáky. „Stálo by za to, premyslieť to.

Ak si pán Kiska skutočne založí stranu, zasiahne to súčasné menšie opozičné politické strany. Aj ich záujmom je, aby sa ich hlasy nestratili a aby sa vytvoril nejaký reformný blok alebo blok na zmenu. Politická klíma, ktorá sa vytvorila prezidentskými voľbami môže byť využitá na vytvorenie takejto cesty, SMK je otvorená rokovať aj o týchto možnostiach,“ uviedol europoslanec.