Úvod ZO ZAHRANIČIA Srbsko a Rusko uzavreli dohodu o konzultáciách v zahraničnej politike. Na Západe...

Srbsko a Rusko uzavreli dohodu o konzultáciách v zahraničnej politike. Na Západe to spôsobilo šok

Nikola Selakovič a Sergej Lavrov. (Foto: archív)

Ako informovalo srbské ministerstvo zahraničných vecí, počas zasadania Valného zhromaždenia OSN v New Yorku podpísalo Srbsko s Ruskom dohodu o vzájomných konzultáciách v otázkach zahraničnej politiky. Minister zahraničných vecí Srbska Nikola Selakovič so šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom parafovali dohodu obsahujúcu konzultačný plán, trvajúci dva roky.

Srbsko je oficiálne kandidátskou krajinou na členstvo v Európskej únii, srbská vláda však zároveň udržiava úzke vzťahy s Ruskom. Hoci Srbsko uviedlo, že podporuje územnú celistvosť Ukrajiny, opakovane sa odmietlo pripojiť k západným sankciám proti Moskve.

Dohoda vyvolala na Západe šok. Brusel sa zatiaľ k dohode oficiálne nevyjadril, ale v politických kuloároch už zaznelo množstvo protisrbsky ladených reakcií. „Toto je vážny škandál. Uprostred zúriacej vojny Srbsko podpisuje plán budúcej spolupráce s agresorom,“ napísala nemecká europoslankyňa Viola von Cramonová na sociálnej sieti.

Dodala, že „možno je to pre nás len signál, aby sme Srbsku zmrazili prístupové rozhovory do EÚ, keďže vstup do únie sa nezvykne diať cez Moskvu“. Slovenský europoslanec Vladimír Bilčík zasa označil dohodu s Ruskom za „vážnu ranu“ pre prístupový proces na západnom Balkáne.

Predstavitelia prozápadnej srbskej opozície vyhlásili, že najnovšia dohoda s Ruskom je znakom toho, že srbský prezident Aleksandar Vučič sa vzdal členstva svojej krajiny v Európskej únii a vedie ju bližie k Moskve.

Minister Selakovič označil podpísaný dokument za technický, pričom sa nemá týkať bezpečnostných otázok. „Vláda mohla takýto plán odmietnuť, ale nie je v ňom nič sporné,“ povedal minister. „Kritizujú to tí, čo to nevideli,“ dodal.