Úvod Z DOMOVA Sulík: Ak bude treba, Slovensko by malo za plyn platiť v rubľoch

Sulík: Ak bude treba, Slovensko by malo za plyn platiť v rubľoch

Richard Sulík. (Foto: archív)

Minister hospodárstva SR Richard Sulík sa domnieva, že požiadavka Ruska na platenie dodávok plynu v rubľoch je porušením uzatvorených zmlúv. Tento plyn však Slovensko potrebuje a ak to bude nevyhnutné, mali by sme zaň podľa neho platiť v rubľoch.

Napriek tomu, že zimná vykurovacia sezóna na Slovensku už končí, plyn vo veľkej miere potrebuje slovenský priemysel. “Plyn sa nesmie zastaviť. Preto aj hovorím, možno je to pre niektorých príliš pragmatická pozícia.

Keď je tu podmienka platiť rubľami, tak plaťme rubľami,” vyhlásil Sulík vo vysielaní RTVS. Pripomenul, že Slovenská republika kupuje až okolo 85 percent plynu z Ruska. Je za diverzifikáciu dodávok, to však môže byť otázkou viacerých rokov.

Na riešenie aktuálnej situácie máme podľa Sulíka čas približne šesť týždňov. Poslednú faktúru za plyn SPP zaplatil koncom marca, ďalšia je splatná až 20. mája. Viaceré európske krajiny, vrátane Nemecka či Francúzska, už odmietli platiť za plyn v rubľoch.

“Som za to, aby sme s EÚ postupovali spoločne a hľadali spoločné riešenia. Ale nemôže nás to odrezať od plynu,” zhodnotil Sulík. Podľa neho ide o prekážku a obštrukciu zo strany Ruska, s ktorou si však určite poradíme.

Predseda Hlasu-SD Peter Pellegrini sa domnieva, že situácia ohľadom dodávok energií je vážna. “V prípade, že by sa Rusko rozhodlo nedodávať plyn do EÚ, Slovensko bude mať veľmi vážny problém. Slovensko je momentálne extrémne závislé na dovoze surovín z Ruska a tak k tomu musí na rokovaniach aj pristupovať,” povedal expremiér.

Preto očakáva, že na rokovaniach EÚ bude slovenský premiér alebo minister hospodárstva obhajovať aj národný záujem SR a nedovolí prijať také opatrenie, ktoré zdevastuje domácu ekonomiku.

“Z pozície premiéra by som sa nachystal a s ministrom hospodárstva hľadal riešenie, aby sme aj aprílovú faktúru zaplatili tak, ako bude treba, aby sme neohrozili dodávky plynu a ropy na Slovensko,” podčiarkol Pellegrini.

Podľa neho je “fantazmagóriou” odstaviť sa od ruskej ropy a plynu a urobiť tak gesto voči Ukrajine. “To, žiaľ, na Slovensku nejde,” konštatoval. Podľa vlastných slov nie je spokojný s postupom vlády a nemá pocit, že vláda vie upokojiť situáciu a má na všetko pripravené scenáre.

Sulík mu v tomto oponoval. Pripomenul napríklad viaceré stres testy, ktoré sa priebežne počas zimy robili. “Situáciu sme monitorovali a nakupovali viac plynu, v zimnej sezóne sme obstáli veľmi dobre. Plyn bol,” zdôraznil s tým, že aj aktuálna naplnenosť zásobníkov na konci sezóny na úrovni 24 percent je “celkom dobrá”.

Foto: archív