Úvod ZO ZAHRANIČIA Svetová banka: Výbuch v Bejrúte spôsobil škody do 4,6 miliardy dolárov

Svetová banka: Výbuch v Bejrúte spôsobil škody do 4,6 miliardy dolárov

Foto: archív

Ničivý výbuch v prístave v libanonskom hlavnom meste Bejrút zo začiatku augusta spôsobil škody na infraštruktúre a hmotnom majetku až do výšky 4,6 miliardy dolárov. Oznámila to Svetová banka.

Výbuch zo 4. augusta zničil tretinu libanonskej metropoly, zabil vyše 180 ľudí, zranil ďalších 6000 osôb a pripravil o domov okolo 300.000 obyvateľov. Predbežné odhady ukazujú, že spôsobil aj materiálne škody za 3,8 až 4,6 miliardy dolárov, uviedla Svetová banka po posúdení následkov.

Tento posudok urobila spoločne s OSN, Európskou úniou a niekoľkými libanonskými ministerstvami, občianskymi združeniami a ďalšími kľúčovými zainteresovanými stranami.

„Straty – vrátane zmien v ekonomických tokoch, ktoré sú výsledkom poklesu v produkcii ekonomických sektorov – sa odhadujú na 2,9 až 3,5 miliardy dolárov,“ oznámila Svetová banka. Oblasti, ktoré boli explóziou ťažko zasiahnuté, sú bývanie, doprava a kultúrne objekty vrátane náboženských a archeologických lokalít, pamätníkov a divadiel.

„Táto katastrofa ešte viac zhorší nielen redukciu ekonomických aktivít, ale aj mieru chudoby, ktorá už pred výbuchom predstavovala 45 percent obyvateľstva,“ uvádza sa v hodnotiacej správe.

Obnova si bude vyžadovať nielen rekonštrukciu poškodených budov a infraštruktúry, ale tiež prestavbu inštitúcií a riadiacich štruktúr. Svetová banka dodala, že Libanon teraz potrebuje naliehavú pomoc vo výške 605 až 760 miliónov dolárov.

V opačnom prípade sa podľa nej z katastrofy nespamätá. Správa bola zverejnená v čase, keď libanonský prezident Michel Aún poveril zostavením vlády Mustafu Adíba, ktorý doteraz zastával post veľvyslanca Libanonu v Nemecku.