Úvod ZO ZAHRANIČIA Szijjártó: Maďarsko bude platiť Rusku za plyn v rubľoch

Szijjártó: Maďarsko bude platiť Rusku za plyn v rubľoch

Foto: archív

Maďarsko plánuje platiť za ruský plyn eurami cez Gazprombank, ktorá potom platbu konvertuje na ruble, aby sa splnila požiadavka ruského prezidenta Vladimira Putina, informoval maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.

Ruský prezident Vladimir Putin predčasom varoval európskych odberateľov, že Moskva môže zastaviť dodávky plynu, ak za ne nebudú platiť v rubľoch. Rusko touto požiadavkou reaguje na západné sankcie.

“Keďže nám aktíva v dolároch a eurách zmrazili, prijímanie valút pre nás už nemá zmysel. Ak budú chcieť ďalej plyn odoberať, budú si musieť v ruských bankách otvoriť účty v rubľoch,” povedal na margo platieb v ruskej mene Putin. Ako dodal, tento postup je cestou k upevneniu ekonomickej zvrchovanosti Ruskej federácie.

Maďarská firma CEE Energy, ktorá je divíziou maďarského štátneho energetického koncernu MVM, podľa tohto plánu zaplatí najbližší účet za dodávky plynu v eurách, ktoré Gazprombank konvertuje na ruble a potom prevedie na účet Gazprom Export, uviedol Szijjártó na tmediálnom brífingu.

Európska komisia (EK) vyhlásila, že požiadavka na platby v rubľoch zo strany Moskvy znamená porušenie platných kontraktov. Subjekty s platnými kontraktmi, v ktorých sa ráta s platbami v eurách alebo dolároch, by sa podľa EK mali riadiť týmito zmluvami.

Maďarský premiér Viktor Orbán však vyhlásil, že Budapešť je ochotná platiť za ruský plyn rubľami napriek tomu, že Európska únia to odmietla. “Platby v rubľoch neporušujú nijaké sankcie a Maďarsku zároveň zabezpečia dodávky plynu,“ uviedol Szijjártó.

Možnosť platieb v inej mene ako v eurách je podľa neho súčasťou bilaterálneho kontraktu, ktorý uzavreli CEE Energy a Gazprom Export v septembri. Teraz sa len modifikuje, aby odrážal plánované zmeny. Szijjártó dodal, že podľa Budapešti sú dodávky ropy a plynu bilaterálnou záležitosťou a je proti spoločnému postupu EÚ v tejto oblasti.