Úvod Politika Talianska vláda schválila nepodmienený základný príjem pre chudobných

Talianska vláda schválila nepodmienený základný príjem pre chudobných

Giuseppe Conte. (Foto: archív)

Talianska vláda uvádza do praxe dva hlavné volebné sľuby – nepodmienený základný príjem pre chudobných, ktorí si hľadajú prácu, a zníženie veku odchodu do dôchodku. Obidve opatrenia boli kľúčovými bodmi koaličnej zmluvy protiimigračnej Ligy a protestného Hnutia piatich hviezd.

Premiér Giuseppe Conte po rokovaní vlády privítal schválenie reforiem ako „projekt, ktorý sa týka piatich miliónov ľudí žijúcich v chudobe, a milióna ľudí, ktorí môžu skôr odísť do dôchodku“. Kritici sa však domnievajú, že súbor reforiem je vzhľadom na stav talianskej ekonomiky neudržateľný. Opatrenie musí do dvoch mesiacov schváliť parlament.

V roku 2017 žilo podľa údajov talianskeho štatistického úradu ISTAT päť miliónov Talianov v absolútnej chudobe. To znamená, že si nemôžu dovoliť základné tovary a služby. Väčšina z nich žije na južnom Taliansku. Na nepodmienený základný príjem 780 eur bude mať podľa súčasného návrhu nárok každý mesiac človek v domácnosti, žijúci v podnájme a nemajúci iný zdroj zárobku.

Foto: archív

Ak má niekto príjem nižší ako 780 eur, bude mu pridané až do výšky tejto sumy, ktorá sa pokladá za hranicu chudoby pre jednu osobu, ktorá žije v podnájme. Imigranti, ktorí nepochádzajú z EÚ, budú mať na nepodmienečný príjem nárok iba v prípade, že žijú v Taliansku najmenej desať rokov.

Ľudia poberajúci nepodmienený príjem, musia týždenne vykonať osem hodín verejne prospešnej práce, chodiť na školenia a kurzy a prijať jednu z troch ponúk práce, ktoré zodpovedajú ich kvalifikácii.

Dávky možno poberať 18 mesiacov a potom je potrebné o ne požiadať znovu. Firma, ktorá takú osobu zamestná, bude do vypršania 18 mesiacov dostávať jej dávky. Za zneužitie systému hrozí trest až šesť rokov väzenia.

Odchod do dôchodku by sa mal riadiť podľa „kvóty 100“ – ten, kto bude do dôchodkového systému prispievať 38 rokov, bude môcť do dôchodku odísť v 62 rokoch namiesto doterajších 67 rokov. Vicepremiér Luigui Di Maio informoval, že nepodmienený príjem bude udeľovanie od apríla, pričom vo februári budú zverejnené informácie, ako oň bude možné požiadať.