Úvod ZO ZAHRANIČIA Taliansko od júna zruší obmedzenia pohybu, otvorí hranice a naštartuje turistickú sezónu

Taliansko od júna zruší obmedzenia pohybu, otvorí hranice a naštartuje turistickú sezónu

Foto: archív

Taliansko po takmer troch mesiacoch reštrikcií prijatých z dôvodu šírenia koronavírusu 3. júna zruší všetky dosiaľ platné obmedzenia pohybu, otvorí svoje hranice a dovolí cezhraničné cesty. Príslušný dekrét v sobotu schválila vláda. Do krajiny budú občania EÚ môcť cestovať voľne a bez povinnej karantény.

Prísna celoštátna karanténa sa v Taliansku skončila začiatkom tohto mesiaca. Občania zatiaľ môžu cestovať za vymedzených podmienok len v rámci domovského regiónu. Do krajiny mohli doteraz cestovať iba Taliani vracajúci sa do vlasti alebo cudzinci, ktorí majú v Taliansku trvalý pobyt.

Avizované otvorenie hraníc bude pre Taliansko, kde sa v polovici marca takmer zastavil život, obrovským míľnikom. Práve 3. júna budú môcť Taliani tiež prvýkrát voľne cestovať medzi jednotlivými regiónmi, čo má okrem iného umožniť štart turistickej sezóny. Okrem občanov z krajín schengenského priestoru bez hraničných kontrol sa Taliansko otvorí aj pre Švajčiarov a občanov Monaka, píše denník La Stampa.

Talianske hranice možno v súčasnosti prekročiť len vo výnimočných prípadoch. Vláda napríklad umožňuje návrat domov občanom, ktorí pre cestovné obmedzenia spôsobené pandémiou choroby COVID-19 uviazli v zahraničí, alebo cudzincom, ktorí majú v krajine trvalý pobyt.

Pre všetkých platí po príchode povinná dvojtýždňovej karanténa. Po 3. júni budú musieť do karantény po prekročení hraníc len tí, ktorí boli v kontakte s nakazenou osobou alebo majú pozitívny test na koronavírus.

V pondelok 18. mája čaká Taliansko začiatok ďalšej fázy uvoľňovania reštrikcií, keď sa môžu otvoriť malé obchody, reštaurácie, bary či služby ako sú kaderníctva a kozmetické štúdiá. Okrem toho začnú fungovať aj múzeá a knižnice, v kostoloch sa môžu začať slúžiť omše a prestane platiť zákaz vstupu na pláže.

Cestovný ruch je jedným z najdôležitejších odvetví talianskej ekonomiky, ktorú pre koronavírus čaká veľký prepad. Na hrubom domácom produkte sa podieľa asi 13 percentami. Taliansky turistický zväz Confcommercio Confturismo odhaduje, že turistický sektor tento rok príde asi o 70 až 80 percent tržieb. Straty môžu dosiahnuť až 120 miliárd eur.

Pre zácharnu letnej turistickej sezóny pravdepodobne otvorí svoje hranice veľká časť európskych krajín, ktoré ich z preventívnych dôvodov uzavreli po vypuknutí epidémie. Hranice tento týždeň otvorilo Slovinsko a turistov zrejme od júla privíta Grécko. Hraničný režim uvoľňuje aj Rakúsko.