Úvod ZO ZAHRANIČIA Taliansko plánuje spustiť od januára masívnu očkovaciu kampaň

Taliansko plánuje spustiť od januára masívnu očkovaciu kampaň

Foto: archív

Taliansko plánuje v januári budúceho roku spustiť rozsiahle očkovanie novou vakcínou proti koronavírusu SARS-CoV-2. Uviedol to vo vyhlásení pre médiá taliansky minister zdravotníctva Roberto Speranza.

„Očkovanie začne koncom januára. Dúfame, že vtedy už budeme mať k dispozícii prvé dávky vakcíny. Táto kampaň bude bezprecedentná … a bude si vyžadovať mimoriadnu mobilizáciu zdrojov,“ uviedol Speranza. Expertná skupina, ktorá vznikla ako poradný orgán talianskej vlády, uviedla, že národný a medzinárodný dohľad nad vývojom vakcín je „zárukou ich bezpečnosti“.

Prieskum verejnej mienky inštitútu Ipsos pre taliansku televíznu stanicu La7 však začiatkom tohto týždňa ukázal, že 16 percent Talianov by sa vakcínou dostupnou budúci rok zaočkovať odmietlo a 42 percent by si najprv počkalo, či bude účinná. Iba tretina respondentov uviedla, že by sa dala zaočkovať ihneď, ako bude vakcína k dispozícii.

O zámere zaočkovať do polovice roka 2021 značný počet svojich obyvateľov novou vakcínou proti ochoreniu COVID-19 informovalo aj Španielsko. Podľa španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bude Španielsko „prvou krajinou v rámci EÚ, ktorá bude mať spolu s Nemeckom komplexný plán očkovania“.