Úvod Zaujímavé Tradičné cirokové metly pomaly odchádzajú do zabudnutia

Tradičné cirokové metly pomaly odchádzajú do zabudnutia

Foto: archív

Tradičné metly z cirokovej trávy, ktoré boli ešte v druhej polovici 20. storočia neoddeliteľnou súčasťou slovenských domácností, pomaly odchádzajú do zabudnutia. Gazdinky na vidieku ich používajú čoraz zriedkavejšie, nevídať ich, ako bolo kedysi zvykom, už ani opreté na priedomí.

Našim cirokovým metlám podľa slovenských podnikateľov v tejto oblasti paradoxne nepomohol vstup do Európskej únie. Ešte začiatkom 90. rokov minulého storočia sa u nás vyrábali desaťtisíce metiel mesačne. Metly sa predávali nielen na Slovensku, ale sa exportovali aj do okolitých krajín.

Po vstupe do EÚ však začali na domáci trh expandovaťvýrobcovia z Balkánu, ktorí lacnými výrobkami zaplavili nielen naše obchody, ale aj Poľsko, Česko a Maďarsko. Postupne z trhu vytlačili slovenských výrobcov.

Produkcia slovenských cirokových metiel však skončila nielen v dôsledku konkurencie, ale najmä pre veľkú ponuku lacného upratovacieho náradia z plastov na trhu a pre najrozličnejšie novinky v oblasti čistiacej techniky, ktoré sú dnes súčasťou takmer každého domu či domácnosti.