Úvod ZO ZAHRANIČIA Ukrajina chce, aby Černobyľ zaradili na zoznam pamiatok UNESCO

Ukrajina chce, aby Černobyľ zaradili na zoznam pamiatok UNESCO

Foto: archív

Ukrajinská vláda požiadala Organizáciu Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO), aby oblasť niekdajšej jadrovej elektrárne Černobyľ zaradila na zoznam svetového kultúrneho dedičstva.

Kyjev verí, že ak UNESCO podporí tento návrh, táto lokalita sa ešte väčšmi zatraktívni pre turistov a zväčší sa šanca na záchranu chátrajúcich objektov v Černobyli a jeho okolí. Ukrajinský minister kultúry Oleksandr Tkačenko označil nedávny prílev turistov z domova a zo zahraničia za dôkaz dôležitosti Černobyľa „nielen pre Ukrajincov, ale pre celé ľudstvo“.

Vlani oblasť navštívilo rekordných 124.000 turistov, z toho až 100.000 cudzincov. K prudkému vzostupu záujmu významne prispelo odvysielanie koprodukčného americko-britského miniseriálu televízie HBO Černobyľ.

Tkačenko doplnil, že získanie štatútu UNESCO by mohlo pomôcť propagovať tzv. vylúčenú zónu okolo Černobyľa ako „miesto pamäti“, ktoré má varovať pred rizikom zopakovania jadrovej katastrofy.

„Táto oblasť môže a mala by byť otvorená pre návštevníkov, ale mala by byť viac než len dobrodružnou destináciou pre prieskumníkov,“ uviedol Tkačenko vo vyhlásení pre médiá. Ukrajinská vláda je pripravená do marca budúceho roku vytipovať konkrétne objekty v zóne ako pamiatkové. Konečné rozhodnutie v tejto veci by však mohlo prísť až v roku 2023.

Po výbuchu v roku 1986 pokračovali ďalšie tri reaktory jadrovej elektrárne Černobyľ vo výrobe elektriny až do jej definitívneho odstavenia v roku 2000. Tkačenko doplnil, že po dokončení prác na obrovskej ochrannej kupole, ktorú v roku 2016 vztýčili nad výbuchom zničeným štvrtým reaktorom, je zápis Černobyľa na zoznam UNESCO ďalšou prioritou.

Spresnil, že po osadení kupoly nad reaktorom je bezpečnosť lokality zabezpečená na 100 rokov. Vyjadril nádej, že zaradenie černobyľskej zóny medzi pamiatky svetového dedičstva povedie k ďalšiemu zvýšeniu počtu návštevníkov až na milión ročne.

Dodal však, že dovtedy je potrebné zlepšiť služby pre turistov a rekonštruovať infraštruktúru. Vysvetlil, že doteraz sa do tohto segmentu neinvestovalo, lebo všetko úsilie sa sústredilo na výstavbu ochrannej kupoly.