Úvod Zaujímavé Ukrajinci vynašli jedlý bioplast, ktorý sa sám rozloží

Ukrajinci vynašli jedlý bioplast, ktorý sa sám rozloží

Foto: archív

Celosvetový problém s plastovým odpadom by mohli vyriešiť vedci z Ukrajiny. Tí vynašli ekologický bioplast, ktorý sa v prírode rýchlo rozloží, neznečisťuje životné prostredie a dokonca sa dá aj zjesť. Jedlý plast vynašli vedci z Národnej poľnohospodárskej univerzity v ukrajinskom meste Sumy. Podarilo sa im to úplnou náhodou, keď pracovali s prírodnými bielkovinami a škrobmi. Základom jedlého plastu sú červené riasy a zatiaľ z neho vyrobili tašky, slamky a poháre.

„Najväčšou výhodou týchto pohárov je, že sa úplne rozložia za 21 dní. Tašky sa dokonca rozložia už za týždeň,“ vyjadril sa pre ukrajinskú televíziu 1+1 TV vedúci výskumného tímu Dmytro Bidyuk. Keď sa poháre zamrazia, môžete ich použiť ako formičky na pečenie a potom ich jednoducho zjesť. Podľa Bidyuka chutí plast z červených rias ako cestoviny uvarené al dente.

Za objav ekologického, jedlého plastu získal tím Dmytra Bidyuka prestížne ocenenie v Kodani. Ukrajinskí vedci momentálne nadväzujú užšiu spoluprácu so zahraničnými kolegami, aby vo výskume mohli pokračovať.