Úvod ZO ZAHRANIČIA Vo veku 80 rokov zomrel svetoznámy taliansky spevák Toto Cutugno

Vo veku 80 rokov zomrel svetoznámy taliansky spevák Toto Cutugno

Toto Cutugno. (Foto: archiv)

Vo veku 80 rokov zomrel svetoznámy taliansky spevák pop music Toto Cutugno. Podľahol dlhej chorobe, ktorá sa v posledných mesiacoch zhoršila. Uviedol to spevákov manažér Danilo Mancuso. Cutugno zomrel v milánskej nemocnici San Raffaele, kde bol hospitalizovaný, dodal Mancuso.

Toto Cutugno sa narodil 7. Júla 1943 v toskánskej obci Fosdinovo. Ikonou a symbolom talianskej hudby sa stal najmä vďaka hitu L’italiano z roku 1983. Dvakrát vyhral hudobný festival v Sanreme a v roku 1990 sa stal víťazom pesničkovej súťaže Eurovízie, kde zaspieval pieseň Insieme: 1992. V roku 1982 vystúpil aj na medzinárodnom hudobnom festivale Bratislavská lýra.

Medzi jeho ďalšie hity patria skladby Solo Noi, Serenata či Soli. V neskorších rokoch začal trpieť zdravotnými ťažkosťami. Nevyhol sa ani kontroverziám: V roku 2019 mal koncertovať v Kyjeve, no skupina ukrajinských poslancov požiadala o vydanie zákazu vstupu za Cutugnove údajné proruské pozície.

Cutugno sa však vyhlásil za apolitického a vypredaný koncert sa nakoniec uskutočnil. So spevákom sa na sociálnych sieťach rozlúčila i talianska premiérka Girogia Meloniová, ktorá ho označila za „pravého Taliana“, či speváci Angelo Braduardi a Pupo.