Úvod Zaujímavé UNESCO rozhodlo, že Chrámová hora patrí moslimom

UNESCO rozhodlo, že Chrámová hora patrí moslimom

Foto: archív

Chrámová hora v Jeruzaleme je podľa novej rezolúcie UNESCO iba moslimské posvätné miesto. O židoch sa nové uznesenie nezmieňuje. Rezolúciu presadila Palestína spoločne so siedmimi ďalšími arabskými štátmi vrátane Egypta či Alžírska, Izrael sa proti rozhodnutiu ostro ohradil. Podľa neho ide o antisemitské a absurdné rozhodnutie.

Chrámová hora je dlhodobo predmetom sporov medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi. Na tomto mieste stoja dve významné mešity a v minulosti sa tam týčil aj židovský chrám. Práve pre posvätné miesta v tejto časti Jeruzalema sa zhruba pred rokom rozhorela vlna násilností medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi, ktorá priniesla už vyše 250 obetí.

Unesco. (Foto: archív)
zasadnutie Unesco. (Foto: archív)

Nová rezolúcia používa pre miesta v jeruzalemskom Starom meste len islamské názvy a kritizuje Izrael za „provokatívne kroky, narúšajúce posvätnosť a nedotknuteľnosť“ oblasti. Odsudzuje ho za to, že moslimom obmedzuje prístup do týchto miest. Organizácii prekážajú aj útoky izraelských policajtov a vojakov.

Text rezolúcie na schôdzi v Paríži podporilo 24 krajín vrátane Ruska a Číny, proti boli Spojené štáty, Veľká Británia, Nemecko, Holandsko, Litva a Estónsko. Po intenzívnom proizraelskom lobingu sa hlasovania zdržalo 26 krajín, prevažne európskych. K schváleniu rezolúcie prispel fakt, že sa Palestína v roku 2012 stala plnoprávnym členom UNESCO.