Úvod ZO ZAHRANIČIA USA poskytujú Ukrajine na boj proti ruským silám najmodernejšie západné technológie

USA poskytujú Ukrajine na boj proti ruským silám najmodernejšie západné technológie

Foto: archív

Ukrajina sa v čase vojny proti Rusku stala efektívnym testovacím miestom pre množstvo moderných západných technológií – od mobilných aplikácií až po satelitné komunikačné systémy. Vyhlásil to bývalý generálny riaditeľ Google a súčasný poradca americkej vlády pre umelú inteligenciu Eric Schmidt.

Po nedávnej návšteve Ukrajiny uviedol, že západný civilný technologický sektor zohral na začiatku vojny rozhodujúcu úlohu pri obrane Kyjeva. Pripomenul, že na Ukrajine „za jeden deň zorganizovali schôdzu parlamentu, zmenili príslušný zákon… a preniesli všetky svoje údaje z vládnych serverov v Kyjeve do cloudu.“

Ďalším rozhodujúcim faktorom boli podľa neho kroky amerického podnikateľa Elona Muska, ktorý Ukrajine poskytol prístup k satelitnému komunikačnému systému Starlink, čím pomohol ukrajinskej armáde čeliť atakom nepriateľských hekerov.

Ukrajina zároveň dostala z USA približne 20.000 setov súvisiacej techniky, ktorá okrem iného pomohla ukrajinskej armáde získavať súradnice ruských vojenských cieľov. „Elon Musk je v tomto zmysle naozaj hrdina,“ povedal Schmidt, podľa ktorého významnú rolu v konflikte zohrali aj mobilné aplikácie.

Objasnil napríklad, že do obľúbenej aplikácie DIJA  – Deržava i ja (Štát a ja) slúžiacej občanom Ukrajiny na svoju identifikáciu a komunikáciou s verejnou správou pribudla aj funkcia Electronic Enemy. Tá umožňuje hlásiť škody spôsobené ostreľovaním alebo správy o dislokácii ruských jednotiek.

Švajčiarska aplikácia pre zabezpečenú komunikáciu Threema zasa podľa Schmidta umožnila svojim používateľom posielať informácie ukrajinskej armáde bez toho, aby odhalili svoju identitu. Podľa Schmidta ukrajinská armáda dostávala denne tisíce takýchto správ, ktoré následne filtrovala pomocou umelej inteligencie.