Úvod Z DOMOVA Po odchode SaS z vlády je koalícia v NR SR menšine, časť...

Po odchode SaS z vlády je koalícia v NR SR menšine, časť opozície plánuje blokovať schôdze

Foto: Michaela Kolimárová

Vláda Eduarda Hegera má nových ministrov. Richarda Sulíka, Máriu Kolíkovú a Ivana Korčoka nahradili Karel Hirman, Viliam Karas a Rastislav Káčer. Za Branislava Gröhlinga zatiaľ náhradu koalícia nenašla, preto rezort školstva dočasne vedie premiér Heger.

Prezidentka Zuzana Čaputová po prevzatí demisií pochválila exministrov za SaS za prácu. Po vymenovaní nových ministrov zase ocenila, že sú odborníci. Zdôraznila, že treba krajinu previesť krízou a pomôcť ľuďom. Najväčšie očakávania vníma pri rezorte hospodárstva.

V diplomacii očakáva, že Káčer bude tlmočiť verejnosti súvislosti ruskej agresie ešte viac a prispeje tak k boju proti dezinformáciám a hybridným hrozbám. Karas si podľa prezidentky musí zase získať rešpekt justičných zložiek a verejnosti tak, ako si ho získal v pozícii šéfa Slovenskej advokátskej komory.

Nových ministrov uviedol do svojich úradov premiér Heger. Deklaroval záujem predstaviť nového ministra školstva v najbližších dňoch. Školstvo označil za prioritu vlády. Z nových ministrov bude podľa premiéra najväčšia pozornosť zameraná na nového šéfa rezortu hospodárstva Hirmana.

Ten predstavil možné riešenia energetickej krízy. Slovensko sa podľa neho pravdepodobne pripojí k riešeniu českej vlády, ktorá oznámila zastropovanie cien elektriny a plynu pre domácnosti a malé podniky.

Káčer po vymenovaní vyhlásil, že post šéfa diplomacie nesie mnoho rizík, je však kľúčová doba, uhnúť by bola zbabelosť. Zahraničná a bezpečnostná politika Hegerovej vlády mu je blízka, považuje sa za jej spoluautora.

Karas hovoril po vymenovaní za ministra spravodlivosti o reforme súdnej mapy. Pokiaľ je organizačne a technicky pripravená, nevidí dôvod, aby sa nerealizovala. Za prioritu považuje aj reformu trestných kódexov.

Na zmeny vo vláde reagovala aj opozícia. Smer-SD vyhlásil, že chce, aby sa v parlamente najskôr rokovalo o návrhu ústavného zákona, ktorý by umožnil skrátenie volebného obdobia. Hlas-SD kritizuje, že vláda nemá ministra školstva. Premiér podľa strany nezvláda ani svoje doterajšie povinnosti a jeho kabinet nebude po odchode SaS schopný vládnuť.

Koalícia už v parlamentnom pléne nemá podporu väčšiny poslancov. Najbližšie hlasovania v parlamente ukážu, ako dokáže Hegerova menšinová vláda prijímať zákony a fungovať. Časť opozície plánuje schôdze blokovať.