Úvod ZO ZAHRANIČIA USA vyšlú do Európy desaťtisíce vojakov

USA vyšlú do Európy desaťtisíce vojakov

Foto: archív

Armáda Spojených štátov plánuje v rámci cvičenia vyslať budúci rok do Európy 20-tisíc svojich vojakov. Informovala o tom agentúra AFP s tým, že pôjde o najväčší presun amerických vojakov do Európy za 25 rokov.

Americký generál Christopher Cavoli, veliteľ amerických pozemných síl v Európe, uviedol, že 20-tisíc vojakov slúžiacich v Spojených štátoch vyšlú budúci rok do Európy, kde sa pripoja k približne deviatim tisícom ďalším americkým vojakom, ktorí sú tam už rozmiestnení.

Do cvičení v celkove desiatich európskych štátoch sa od mája do júna zapojí približne 37-tisíc vojakov, uviedol Cavoli na brífingu na pôde amerického ministerstva obrany. Príslušníci amerických síl začnú už vo februári s presunom 13-tisíc kusov techniky vrátane tankov, delostreleckých prostriedkov a dopravných vozidiel.

Cvičenie Defender-Europe 20 predstavuje strategický zlom po rokoch obmedzení americkej vojenskej prítomnosti v Európe po skončení studenej vojny. Aj keď Cavoli neuviedol, že by cvičenie bolo namierené proti Rusku, povedal, že pripojenie Krymu k Rusku v roku 2014 všetko zmenilo. Cieľom cvičenia je podľa neho „demonštrovať schopnosť americkej armády rýchlo nasadiť rozsiahle sily na podporu NATO a reagovať na každú krízu“.