Úvod Z DOMOVA Ústavný súd potvrdil, že Matovičov núdzový stav je v súlade s Ústavou...

Ústavný súd potvrdil, že Matovičov núdzový stav je v súlade s Ústavou SR

Foto: archív

Ústavný súd (ÚS) SR rozhodol, že uznesenie vlády Igor Matoviča o vyhlásení núdzového stavu od 1. októbra je v súlade s Ústavou SR a ústavným zákonom o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu.

Jeho vyhlásenie napadla na ÚS skupina opozičných poslancov, ako aj Generálna prokuratúra SR. Núdzový stav platí na Slovensku od 1. októbra, zatiaľ na 45 dní. Vláda ho vyhlásila v súvislosti so zhoršujúcou sa situáciou s pandémiou nového koronavírusu.

Opozičná strana Smer-SD toto rozhodnutie rešpektuje, chce si však počkať na odôvodnenie rozsudku. „Počkáme si na odôvodnenie tohto rozhodnutia, najmä v súvislosti s drakonickými trestami, hroziace páchateľom trestných činov počas krízovej situácie,“ doplnil hovorca strany Ján Mažgút.

Rozhodnutie súdu privítal podpredseda Národnej rady SR Juraj Šeliga. Podľa jeho slov tak zmietol zo stola návrh, ktorým Smer-SD spochybňoval legitimitu a potrebu núdzového stavu, čo v súčasnej situácii pre pandémiu nového koronavírusu označil za hrubo populistické.