Úvod ZO ZAHRANIČIA V Bulharsku boli piate parlamentné voľby za posledné dva roky. Vzniká nová...

V Bulharsku boli piate parlamentné voľby za posledné dva roky. Vzniká nová vláda

Bojko Borisov. (Foto: archív)

Bývalý bulharský premiér Bojko Borisov, ktorého stredopravicová strana Občania za európsky rozvoj Bulharska (GERB) tesne zvíťazila parlamentných voľbách, pozval svojich politických oponentov na rokovania o zostavení novej vlády.

V Bulharsku sa konali už piate parlamentné voľby za posledné dva roky. Strana GERB v nich získala 26,5 percenta hlasov, čím predstihla o menej ako dve percentuálne body reformistickú koalíciu Pokračujeme v zmene (PP) ekonóma a expremiéra Kirila Petkova. Do 240-členného Národného zhromaždenia boli zvolené aj ďalšie štyri strany.

Borisov povedal, že jeho strana GERB iniciuje rozhovory so všetkými zoskupeniami v parlamente. V rozhovore s novinármi ďalej uviedol, že novozvolení zákonodarcovia musia schváliť novú vládu, keďže uskutočnenie ďalších volieb by podľa neho ohrozilo parlamentnú demokraciu.

Za „prirodzených partnerov“ GERB označil všetky politické strany, ktoré podporujú boj Ukrajiny proti Rusku a snahu Bulharska o zaradenie do schengenskému priestoru a vstup do eurozóny. Dodal však, že „najstabilnejšia vláda by bola tá, ktorú by tvorili dve najväčšie politické skupiny“.

Za najpravdepodobnejší spôsob, ako udržať Bulharsko, členskú krajinu EÚ a NATO, na prozápadnej ceste, považuje AP vytvorenie veľkej koalície strán GERB a PP. Medzi ich lídrami však podľa nej panuje značná osobná nevraživosť.

PP totiž pred niekoľkými rokmi vznikla s jasným cieľom postaviť sa proti vláde Bojka Borisova spájanej s korupciou a poraziť ju, pripomína AP. Lídri strany uviedli, že kabinet s účasťou GERB nepodporia.