Úvod Veda & Tech V Tokiu vám kávu pripraví a naservíruje robot

V Tokiu vám kávu pripraví a naservíruje robot

Foto: AP

V Japonsku majú novú, robotizovanú kaviareň, kde si zákazníci môžu vychutnávať prekvapkávanú kávu, pripravenú a naservírovanú robotom. Informovala o tom agentúra AP. Robot-barista menom Sawyer „nastúpil do práce“ – objavil sa v kaviarni Henna Cafe v komerčnej a nákupnej štvrti Šibuja v centre japonskej metropoly Tokio. Názov predajne v japončine znamená „Čudná kaviareň“.

Robot s jediným ramenom nasníma lístok zakúpený v predajnom automate, zákazníka pozdraví a privíta a vyhlási, že pripraví pohárik kávy, ktorá chutí lepšie, ako tá urobená človekom. „Dáte si lahodnú kávu?“ spýta sa barista zdvorilo a dodá: „Urobím vám jednu lepšie, než tunajší ľudia.“

Robot zomelie kávové zrná, naplní nimi filter a zaleje pohárik horúcou vodou – dokáže to naraz pre piatich zákazníkov. Pohárik filtrovanej, prekvapkávanej kávy stojí 320 jenov (asi 2,40 eura) a príprava trvá niekoľko minút. Sawyer vie narábať aj s prístrojom na prípravu šiestich ďalších horúcich nápojov vrátane capuccina, horúcej čokolády a zeleného čaju.

Zákazníci, väčšinou mladí muži, si ho fotografujú smartfónmi, kým čakajú v rade. Prevádzkovateľ kaviarne, cestovná kancelária H.I.S., tvrdí, že robot môže zvýšiť produktivitu práce, pričom zákazníkov aj zabáva.

Japonský robot pripravujúci a servírujúci kávu: