Úvod Z DOMOVA Vášáryová vypovedala na polícii. Podľa Harabina vyzývala k páchaniu násilia proti novinárom...

Vášáryová vypovedala na polícii. Podľa Harabina vyzývala k páchaniu násilia proti novinárom z nezávislých médií

Magda Vášáryová. (Foto: archív)

Herečka, niekdajšia veľvyslankyňa v Rakúsku a Poľsku a exposlankyňa NR SR Magda Vášáryová vypovedala pred policajným vyšetrovateľom, ktorému vysvetľovala svoje výroky vo vysielaní RTVS v marci tohto roka.

Bývalý predseda Najvyššieho súdu SR a exminister spravodlivosti Štefan Harabin Vášáryovú zažaloval za výroky na adresu nezávislých médií a šéfredaktora magazínu ZemVek Tibora Eliota Rostasa.

Exposlankyňa v relácii s Silná zostava 3. marca 2022 na adresu nezávislých, nemainstreamových médií uviedla, že „… túto piatu kolónu, ktorá má peniaze a svoje siete kremeľskej propagandy, treba zlikvidovať.” “Pozrite sa na Rostasa a takýchto ľudí, to sú ľudia, ktorí by za normálnych okolností už teraz sedeli za vlastizradu,” pokračovala.

Harabin podal na Vášáryovú trestné oznámenie za spáchanie trestných činov krivého obvinenia, ohovárania, založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd, prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd a apartheidu a diskriminácie skupiny osôb.

Podľa Harabina Vášáryová vo verejnoprávnej televízii “vyzývala ľudí k páchaniu násilia, k likvidácii a zatváraniu ľudí a novinárov, ak nemajú také názory ako ona”. Ako dodal, expolitička je typickým príkladom “osoby verejne šíriacej a propagujúcej totalitné až nacistické idey o konečnom riešení napríklad židovskej alebo slovanskej otázky”.

“Vášáryová navyše verejne navádzala i orgány činné v trestnom konaní, aby Rostasa začali trestne stíhať ako vlastizradcu a tiež vyzývala na jeho zatvorenie, len preto, že informuje verejnosť o reálnych faktoch, ktoré sa viažu k prebiehajúcim spoločensko-politických udalosti doma i vo svete a prezentuje v tejto spojitosti i svoje názory,” napísal Harabin v trestnom oznámení.