Úvod Z DOMOVA NR SR prelomila prezidentkino veto protiinflačného balíka. Čaputová sa obráti na ústavný...

NR SR prelomila prezidentkino veto protiinflačného balíka. Čaputová sa obráti na ústavný súd

Foto: archív

Národná rada SR prelomila veto prezidentky SR Zuzany Čaputovej v prípade zákona o financovaní voľného času dieťaťa. Zákon schválilo plénum v pôvodnom znení a odmietlo pripomienky hlavy štátu.

Schválenie zákona ako celku podporilo 77 zo 142 prítomných poslancov. Za boli všetci poslanci OĽaNO, zdržal sa len Juraj Krúpa. Zákon podporilo aj hnutie Sme rodina. Prelomenie veta podporili aj niektorí nezaradení poslanci, vrátane poslancov okolo Tomáša Tarabu a poslanci pôsobiaci v ĽSNS.

Za boli aj poslanci, ktorí v tomto volebnom období odišli z klubu OĽaNO, a to Romana Tabák, Ján Mičovský a Ján Krošlák. Klub SaS bol proti. Poslanci Smeru-SD sa zdržali alebo boli proti. Poslanci pôsobiaci v strane Za ľudí sa pri hlasovaní zdržali. Rovnako sa zdržali aj nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho.

Na voľnočasové aktivity tak dostanú deti od päť do 18 rokov každý mesiac 60 eur. Ministerstvo školstva a rezort kultúry majú ustanoviť zoznam voľnočasových aktivít, na financovanie ktorých možno použiť príspevok. Registre by mali vzniknúť do 1. januára budúceho roka.

Suma daňového bonusu sa upraví v závislosti od dosiahnutého veku dieťaťa. Daňový bonus na vyživované dieťa, ktoré nedovŕšilo 15 rokov veku, sa zvýši zo súčasných 43,60 (respektíve 47,14) eura na 70 eur a od januára 2023 na sumu 100 eur.

Daňový bonus na vyživované dieťa po dovŕšení 15 rokov veku (15 až 25 – ak sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom) sa zvýši zo súčasných 23,27 eura na 40 eur, pričom od januára 2023 vzrastie na sumu 50 eur.

Od júla sa tiež zvýši prídavok na dieťa na 30 eur mesačne a od januára 2023 na 40 eur mesačne. Vzhľadom na zvýšenie sumy prídavku sa zruší aj jeho jednorazové zvýšenie pri prvom nástupe dieťaťa do 1. ročníka ZŠ. V roku 2022 a 2023 sa neuplatní valorizačný mechanizmus. Upravil sa aj systém vyplácania prídavku. Ak dieťa nebude chodiť do školy, prídavok bude polovičný.

Protiinflačný balík z dielne ministra financií Igora Matoviča pomáha len rodinám, a aj to len niektorým, navyše až od roku 2023. Vyhlásil to nezaradený poslanec a líder mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini po tom, ako plénum NR SR prelomilo veto prezidentky Zuzany Čaputovej a opätovne schválilo novelu zákona o financovaní voľného času dieťaťa.

Podotkol, že v aktuálnej situácii mal parlament hlasovať o okamžitej a riadnej pomoci ľuďom v súčasnej situácii. Schválené zmeny podľa neho obchádzajú pracujúcich ľudí i seniorov. „Nikto z nás nie je proti pomoci rodinám, sme za to, aby sa im pomáhalo.

Len sa bojím, že obrovská časť spoločnosti, obrovská časť ekonomiky bude mať problém v zdraví prežiť tento rok, pretože to najhoršie nás ešte len čaká,“ vyhlásil Pellegrini s tým, že vláda zatiaľ nekoná. Odmieta delenie ľudí na prorodinných a tých, ktorí sú proti rodinám. Čuduje sa strane SaS, že ostáva v takejto koalícii, ktorá s pomocou “fašistov” pretlačila Matovičov balík.

Zuzana Čaputová. (Foto: archív)

Prezidentka SR Zuzana Čaputová rešpektuje prelomenie jej veta poslancami v prípade protiinflačnej pomoci. Obráti sa však na Ústavný súd SR so žiadosťou o posúdenie ústavnosti legislatívneho procesu prijatého balíčka zákonov.

„Ako som vopred avizovala, keďže prišlo k prelomeniu veta, využijem svoje oprávnenie a v tej časti, ktorú som namietala, ktorá má byť účinná od 1. januára budúceho roka, podám návrh na Ústavný súd na preskúmanie ústavnosti tohto zákona. Samozrejme, požiadam aj o odklad účinnosti zákona pre prípad, že by ústavný súd nerozhodol do 1. januára,“ vyhlásila prezidentka.

Skrátené legislatívne konanie bolo v tomto prípade podľa prezidentky použité v rozpore s ústavou, keďže neboli splnené zákonné predpoklady na jeho uplatnenie. Vo vetovaných častiach tak nebol daný ani jeden z dôvodov na skrátené legislatívne konanie, poukázala.

„Vzhľadom na povahu a významný finančný objem balíčka – 1,2 miliardy eur – bolo o to viac namieste vykonať legislatívny proces tak, aby boli dodržané všetky ústavné pravidlá rozpočtovej zodpovednosti a transparentnosti,“ povedala Čaputová.