Úvod ZO ZAHRANIČIA Vedci z USA: Lockdowny mali takmer nulový vplyv na verejné zdravie

Vedci z USA: Lockdowny mali takmer nulový vplyv na verejné zdravie

Foto: archív

Lockdowny počas prvej vlny pandémie koronavírusového ochorenia COVID-19 na jar 2020 znížili úmrtnosť na covid v Spojených štátoch a Európe iba o 0,2 percenta, vyplýva z metaanalýzy viacerých štúdií, ktorú zverejnila Univerzita Johnsa Hopkinsa. Informovala o tom televízia Fox News.

„Zatiaľ čo táto metaanalýza dospela k záveru, že lockdowny mali malý alebo nulový vplyv na verejné zdravie, priniesli obrovské ekonomické a sociálne náklady tam, kde boli prijaté. V dôsledku toho sú politiky lockdownov nepodložené a mali by byť odmietnuté ako nástroj pandemickej politiky,“ uviedli vedci.

Výskumníci – profesor ekonómie Univerzity Johnsa Hopkinsa Steve Hanke, profesor ekonómie Lundskej univerzity Lars Jonung a špeciálny poradca v kodanskom Centre pre politické štúdie Jonas Herby – analyzovali účinky lockdownových opatrení, ako sú zatvorenie škôl, zatváranie podnikov a povinné prekrývanie dýchacích ciest, na úmrtnosť na covid.

„Nenachádzame takmer nijaké dôkazy o tom, že nariadené lockdowny v Európe a Spojených štátoch mali výrazný vplyv na úmrtnosť na COVID-19,“ napísali vedci. Taktiež preskúmali nariadenie zákazu vychádzania z domu. Štúdie, ktoré sa zaoberali iba nariadeniami zákazu vychádzania z domu, zistili, že znížili úmrtnosť na COVID-19 o 5,1 percenta.

No štúdie, ktoré sa zaoberali nariadeniami zákazu vychádzania z domu spolu s ďalšími lockdownovými opatreniami, zistili, že zákaz vychádzania z domu v skutočnosti zvýšil úmrtnosť na COVID-19 o 2,8 percenta. Vedci dospeli k záveru, že obmedzenie zhromažďovania mohlo v skutočnosti zvýšiť úmrtnosť na COVID-19.

„Zákaz vychádzania z domu môže izolovať infikovanú osobu doma s jej rodinou, čím riskuje, že infikuje členov rodiny vyššou vírusovou záťažou, čo spôsobí závažnejšie ochorenie,“ napísali vedci.

„Lockdowny však často obmedzujú prístup ľudí na bezpečné vonkajšie miesta, ako sú pláže, parky a zoologické záhrady, alebo zahŕňajú povinné prekrývanie dýchacích ciest vonku alebo prísne obmedzenia zhromažďovania vonku, čo núti ľudí stretávať sa na menej bezpečných vnútorných miestach.“

Výskumníci tiež preskúmali štúdie, ktoré sa zamerali na špecifické lockdownové opatrenia a zistili, že jediným zásahom, ktorý znížil úmrtnosť na COVID-19, bolo zatvorenie podnikov, ktorých prevádzka nie je nevyhnutná, čo znížilo úmrtnosť o 10,6 percenta, ale tento efekt bol pravdepodobne spôsobený zatvorením barov.

Americkí vedci poukázali aj na ďalšie neplánované dôsledky lockdownov, ako sú rastúca nezamestnanosť, znížená školská dochádzka, nárast prípadov domáceho násilia a nárast predávkovania liekmi.