Úvod ZO ZAHRANIČIA Vinou mutácí koronavírusu vraj vstupujeme do éry stáleho očkovania

Vinou mutácí koronavírusu vraj vstupujeme do éry stáleho očkovania

Foto: archív

Nové mutácie ochorenia COVID-19 značne komplikujú vyhliadky na rýchly koniec pandémie. Tvrdia to českí odborníci, pričom dodávajú, že ľudia sa budú musieť zmieriť s tým, že pre mutácie nového koronavírusu budú s odstupmi niekoľkých mesiacov či rokov absolovovať opakované preočkovania. Počas neho dostanú iný typ vakcíny než pri prvom očkovaní.

„Musíme sa zmieriť s tým, že budeme chodiť na preočkovanie. A to možno aj inovovanými variantmi vakcíny, ktoré budú reagovať na nové mutácie. Možno po dvoch rokoch bude potrebné prejsť na alternatívny typ vakcíny,“ povedal riaditeľ Biologického centra Akadémie vied Libor Grubhoffer v Českej televízii.

Vedci v súčasnosti rozlišujú dva hlavné typy vakcín proti koronavírusu – vektorové (AstraZeneca či ruský Sputnik V) a vakcíny na báze RNA (BioNTech/ Pfizer a Moderna). Človek očkovaný jedným typom vakcíny by tak pri preočkovaní dostal vakcínu druhého typu.

Podľa Grubhoffera je účinnosť jednotlivých druhov vakcíny u každého človeka odlišná. „Je to nepochybne individuálna záležitosť, každý z nás je originálna bytosť. Imunológovia a alergológovia, samozrejme, spoľahlivo rozlišujú, či konkrétny typ môže byť zdravotným stavom daného jedinca kontraindikovaný,“ vysvetlil. „Myslím si však, že obe vakcíny sú porovnateľne kvalitné,“ dodal.

V nasledujúcich rokoch podľa neho budú vznikať nové typy vakcín, ktoré budú reagovať na ďalšie mutácie vírusu. Existujúce vakcíny by na ne totiž v budúcnosti nemuseli stačiť. Napríklad juhoafrická mutácia vírusu má už teraz značne znižovať účinnosť vakcíny od firmy AstraZeneca. Juhoafrická vláda zatiaľ v krajine distribúciu tejto vakcíny pozastavila.

Na nutnosť preočkovania populácie vakcínami, ktoré budú účinné aj na ďalšie mutácie covidu, upozornili i vedci z českej iniciatívy Sneh. Podľa imunológa Zdeňka Hela už na nich výrobcovia pracujú. Riziková juhoafrická mutácia podľa neho zatiaľ do Česka neprišla, no je to iba otázka času.

V takom prípade by vraj mohlo pomôcť obmedzenie cestovania medzi regiónmi. Podľa Hela je spomenutá mutácia riziková tým, že protilátky po prekonaní sú asi desaťkrát až tridsaťkrát nižšie a po očkovaní zhruba šesťkrát až osemkrát.

„Dá sa očakávať, že bude prichádzať k reinfekcám pacientov,“ tvrdí. Bude treba prispôsobiť vakcíny, aby pôsobili proti viacerým variantom vírusu, pretože súčasné vakcíny budú mať zníženú schopnosť. V lete alebo na jeseň by podľa neho bolo treba začať s preočkovaním.

Mutácie sa pomenúvajú podľa miesta, kde vedci prvýkrát sekvenovali gén vírusu, čiže stanovili jeho štrukturálne parametre.“ Neexistuje spôsob, ako by sme juhoafrickú mohli zastaviť. Stane sa dominantnou už o niekoľko dní alebo týždňov,“ dodal Hel.