Úvod ZO ZAHRANIČIA Rusko sa vrátilo k dohode o vývoze obilia, hrozí však opätovným odstúpením,...

Rusko sa vrátilo k dohode o vývoze obilia, hrozí však opätovným odstúpením, ak Kyjev nedodrží záruky

Foto: archív

Rusko sa vrátilo k uplatňovaniu dohody o vývoze obilia z ukrajinských čiernomorských prístavov, ktorú v lete pomohlo vyrokovať Turecko a Organizácia Spojených národov. Oznámil to turecký prezident Recep Tayyip Erdogan po telefonickom rozhovore tureckého ministra obrany Hulusiho Akara so svojím ruským náprotivkom Sergejom Šojguom.

Šojgu svojho rezortného kolegu informoval, že „preprava obilia bude pokračovať tak, ako bolo plánované“, vyhlásil Erdogan v parlamente. Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že Rusko súhlasilo s pokračovaním plnenia svojej úlohy stanovenej v dohode po tom, čo dostalo z Kyjeva písomné záruky, že Ukrajina nepoužije námorné koridory pre pre vývoz obilia na vojenské operácie proti Rusku.

Turecký prezident ďalej uviedol, že po obnovení dohody budú uprednostnené dodávky obilia do afrických krajín vrátane Somálska, Džibutska a Sudánu. Toto rozhodnutie bolo prijaté v súvislosti so sťažnosťami Ruska, že väčšina ukrajinského obilia putovala po dosiahnutí dohody z júla do bohatých krajín, a nie do chudobných, ako deklarovala Ukrajina a Západ.

Rusko pozastavilo svoju účasť na dohode o vývoze obilia ako odpoveď na dronový útok na ruské plavidlá na Kryme, z ktorého obvinilo Ukrajinu. Kyjev tvrdí, že Moskva to využila len ako falošnú zámienku na pozastavenie plnenia dohody, s ktorou opakovane vyjadrovala nespokojnosť.

Ruský prezident Vladimir Putin aj po obnovení platnosti dohody pohrozil opätovným odstúpením Ruska od dohody o vývoze obilia v prípade, že Kyjev nedodrží bezpečnostné záruky, ktoré dal Moskve.

„Rusko si vyhradzuje právo stiahnuť sa z tejto dohody v prípade, že príde k porušeniu týchto ukrajinských záruk,“ povedal Putin v ruskej televízii. Dodal, že ak by sa aj Rusko z dohody opäť stiahlo, nebránilo by zásielkam obilia smerujúcich z Ukrajiny do Turecka.

Šéf Kremľa okrem toho uviedol, že ak by Rusko znova odstúpilo od predmetnej dohody, bude naďalej bezplatne dodávať všetko obilie z Ukrajiny najchudobnejším krajinám sveta, ktorým dosiaľ tieto zásielky putovali.