Úvod Z DOMOVA Vláda dala uzavrieť päť rómskych osád, Matovič z nákazy obvinil Pellegriniho

Vláda dala uzavrieť päť rómskych osád, Matovič z nákazy obvinil Pellegriniho

Foto: archív

Vláda sa rozhodla v súvislosti so zastavením šírenia koronavírusu uzavrieť päť osád v okrese Spišská Nova Ves. Na brífingu po zasadnutí krízového štábu v Krompachoch o tom informovali premiér Igor Matovič a hlavný hygienik SR Ján Mikas.

„Týka sa to mesta Krompachy, konkrétne sú tu tri lokality, v ktorých sú pozitívne testovaní a potom sa to týka dvoch blízkych obcí Bystrany a Žehra. Čiže päť lokalít, kde sú pozitívne testovaní ľudia na ochorenie COVID-19,“ uviedol premiér.

Neskôr na sociálnej sieti dodal, že „oheň v osadách horí“ a úlohou vlády je minimalizovať škody, ktoré napácha. „Len a len preto sme museli pristúpiť k okamžitej karantenizácii piatich osád a budem rád, ak pochopíte nevyhnutnosť tohoto rozhodnutia,“ píše ďalej v príspevku premiér.

Ako ďalej informoval Mikas, zvažovali aj možnosť dávať do karantény len osoby, u ktorých sa potvrdil tento vírus, no po zvážení miestnych podmienok a zvyklostí sa rozhodli pre uzatvorenie osád.

„Budeme ďalej monitorovať epidemiologickú situáciu a v prípade, že by sa zhoršil stav niekoho z týchto osád, samozrejme, zabezpečí sa adekvátna zdravotná starostlivosť,“ dodal Mikas.

S testovaním v marginalizovaných rómskych komunitách začali v piatok 3. apríla v obci Jarovnice v okrese Sabinov. Testovanie zabezpečujú Ozbrojené sily SR v kooperácii so štátnou príspevkovou organizáciou Ministerstva zdravotníctva SR Zdravéregióny. Zatiaľ otestovali 33 osád, na čom pracovali štyri odberové tímy. Zostáva ešte viac ako tisíc osád. V osadách testovali len tých ľudí, ktorí prišli zo zahraničia.

Matovič skončení zasadnutia krízového štábe v Krompachoch predstúpil aj pred novinárov, kde pokračoval v obviňovaní vlády expremiéra Petra Pellegriniho. Povedal, že podľa neho mohol byť spáchaný trestný čin týkajúci sa ohrozenia verejného zdravia, pretože nebola nenariadená povinná karanténa pre Rómov, vracajúcich sa domov zo zahraničia.

„Prišli za Pellegriniho vlády. Toto je ten darček, ktorý Pellegrini nechal aj Krompašanom, aj ostatným ľuďom na Spiši. Teraz môžu tŕpnuť, či medzičasom nie sú nakazení,“ dodal. Podľa Matoviča patrili Rómovia prichádzajúci zo zahraničia do štátnej karantény a mali odtiaľ vyjsť až po 5 – 7 dňoch, keď by mali negatívny test na koronavírus.

„Bohužiaľ, neviem z akých dôvodov, nechápem takéto rozhodnutie, dopustili sa podľa mňa možno až trestného činu, že takýmto spôsobom zanedbali ochranu verejného zdravia. Hovorím o Pellegrinim a Sakovej,“ dodal Matovič, ktorého vláda začala testovať Rómov až 3. apríla.

Selfie premiéra Igora Matoviča s osadníkmi. (Foto: internet)