Úvod Z DOMOVA Vláda vyhlási celoplošný lockdown, začne sa tesne pred Vianocami

Vláda vyhlási celoplošný lockdown, začne sa tesne pred Vianocami

Foto: archív

Po rokovaní krízového štábu sa jeho členovia dohodli na vyhlásení celoplošného lockdownu, pričom by sa mal začať tesne pred Vianocami – 21. decembra. Médiám to oznámil minister vnútra Roman Mikulec. Podrobnosti by mali byť známe v stredu po zasadnutí vládneho kabinetu.

“Najprv budeme informovať členov vlády o výsledkoch rokovaní. Potvrdzujem, že sme sa dohodli, áno bude lockdown,“ povedal novinárom minister vnútra. „V stredu po vláde budeme informovať. Dohodli sme sa na veľa veciach. Viac povieme až po vláde,“ doplnil ho premiér Igor Matovič.

Hlavný hygienik Ján Mikas ešte pred rokovaním krízového štábu avizoval potrebu sprísňovania opatrení. „Nie je vylúčený aj určitý spôsob lockdownu, ale treba zadefinovať aký,“ povedal.

Ako dodal, najväčší význam by mal celoplošný lockdown, nie regionálny, vzhľadom na podľa neho zlú epidemiologickú situáciu takmer vo všetkých okresoch. Minister obrany Jaroslav Naď doplnil, že sa nemusí všetko zatvárať, treba však znížiť mobilitu ľudí.

Podľa neoficiálnych informácií by sa však mala uzatvoriť väčšina prevádzok, pričom otvorené zostanú len základné obchodné reťazce a menšie obchody s potravinami a kozmetikou, rovnako, ako počas prvej vlny pandémie.