Úvod ZO ZAHRANIČIA Vlajku, ktorú používali bieloruskí kolaboranti s nacistami i súčasná opozícia, zrejme vyhlásia...

Vlajku, ktorú používali bieloruskí kolaboranti s nacistami i súčasná opozícia, zrejme vyhlásia za extrémistickú

Foto: archív

Bieloruská generálna prokuratúra pripravuje materiály, na ktorých základe by sa bielo-červeno-biela vlajka stala symbolom extrémizmu. Vyhlásil to šéf prokuratúry Andrej Šved. Bielo-červeno-biela vlajka bola symbolom bieloruského hnutia za nezávislosť v roku 1917, následne sa v roku 1918 stala vlajkou nezávislej Bieloruskej ľudovej republiky.

V sovietskom období bola bielo-červeno-biela vlajka zakázaná. Opäť sa začala používať počas 2. svetovej vojny za nemeckej okupácie s cieľom uskutočniť spoluprácu s bieloruskými profašistickými kolaborantmi. Táto vlajka sa používala aj ako charakteristický znak bieloruských dobrovoľníkov vo Wehrmachte.

Bielorusko sa k tejto vlajke vrátilo v roku 1991, keď sa okrem toho jej štátnym znakom stal historický symbol Pahoňa predstavujúci rytiera v brnení s taseným mečom cválajúceho na koni. Od roku 1995 však Bielorusko používa modifikáciu svojej vlajky zo sovietskych čias. Vrátilo sa k nej na základe výsledkov referenda, ktoré sa konalo na návrh prezidenta Alexandra Lukašenka.

Vlajku s bielo-červeno-bielou farebnou kombináciou v súčasnosti používa bieloruská politická opozícia, predovšetkým na protivládnych mítingoch. Vlani v decembri vládne úrady varovali, že tí bieloruskí občania, ktorí budú používať neregistrované symboly, môžu byť podľa správneho práva potrestaní.

Bieloruská generálna prokuratúra už koncom januára oznámila zámer zhromaždiť súbor dokumentov na uznanie bielo-červeno-bielej vlajky a ďalších symbolov v týchto farbách za extrémistické. Prokuratúra argumentuje aj tým, že počas 2. svetovej vojny vlajky používali skupiny spolupracujúce s nacistami.

Prokuratúra začala v tejto veci konať aj na základe žiadosti skupiny približne stovky občanov, domáhajúcich sa vyhlásenia bielo-červeno-bielej vlajky za extrémistický symbol. Opozícia vtedy iniciovala petičnú akciu proti takémuto zámeru.