Úvod Z DOMOVA Vo veku 68 rokov zomrel spevák, skladateľ a spoluzakladateľ skupiny Elán Vašo...

Vo veku 68 rokov zomrel spevák, skladateľ a spoluzakladateľ skupiny Elán Vašo Patejdl

Vašo Patejdl (1954 - 2023). Foto: archív

Legendárny slovenský spevák, skladateľ a muzikant Vašo Patejdl náhle zomrel v noci 19. augusta 2023 vo veku 68 rokov. Správu zverejnila hudobná skupina Elán na sociálnej sieti.

„S nekonečnou bolesťou a prázdnotou v našich srdciach vám oznamujeme, že dnes v nočných hodinách nás po krátkej a ťažkej chorobe navždy opustil mimoriadny a vzácny človek, náš celoživotný priateľ, výnimočný a geniálny hudobník a hudobný skladateľ megahitov svetovej úrovne Vašo Patejdl.

Odpočívaj v pokoji, modlíme sa za Teba a drž nám tam hore miesto… Prosíme verejnosť a žiadame médiá o rešpektovanie tejto ťažkej situácie a súkromia rodiny. O mieste a čase poslednej rozlúčky budeme informovať,“ napísali členovia kapely.

Skladateľ, aranžér, spevák a hráč na klávesové nástroje Václav Patejdl sa narodil 10. októbra 1954 v Karlových Varoch. Mal päť rokov, keď sa rodina Patejdlovcov presťahovala do Bratislavy. Na základnej škole založil svoju prvú kapelu, a keď sa mu rozpadla, oslovil Joža Ráža, s ktorým spolu navštevovali hodiny klavíra. Do kapely vzäpätí pribudli Juraj Farkaš a Zdeno Baláž.

Patejdl začínal ako gitarista. Vtedy počúval s vrstovníkmi Beatles, Rolling Stones a ďalšie kapely, kde všetci hrali na gitary. Neskôr, keď prišiel na scénu Rick Wakeman a podobní muzikanti, ktorí presadili klávesy, začal byť aj klavír v kapele zaujímavejší.

Skúšali v železničiarskom Závodnom klube Valčík, svoje prvé vystúpenie odohrali v roku 1970. V ďalších rokoch skúšali, hrali do tanca v zábavných podnikoch, stredoškolských a vysokoškolských kluboch. vystupovali v Bulharsku a Švédsku, aby si zarobili na kvalitnú zvukovú aparatúru. Popri hraní vyštudoval kompozíciu na Vysokej škole múzických umení.

Patejdl bol jednou z vedúcich osobností skupiny Elán, nahral s ňou prvé štyri albumy – Ôsmy svetadiel, Nie sme zlí, Elán 3 a Hodina slovenčiny. Koncom roka 1984 z Elánu odišiel. V roku 1985 získal striebornú Bratislavskú lýru za pesničku Chlapčenský úsmev.

Zložil hudbu k filmu Fontána pre Zuzanu. V roku 1986 vydal prvý sólový album Chlapčenský úsmev. Rok nato získal zlatú lýru za pesničku Umenie žiť, vydal druhý album Lov na city. V roku 1989 vydal tretí album Mon amour.

Produkoval album Beáty Dubasovej, napísal hudbu k filmu Fontána pre Zuzanu 2. V roku 1996 obnovil spoluprácu so skupinou Elán. Rok nato vydal album Spovedaj ma zo spomienok. Zložil viacero piesní pre iných interpretov, pre slovenskú filmovú komédiu Mŕtvola musí zomrieť titulnú pesničku Svitá, pre film Cinka Panna zložil skladbu Voľnosť, ktorú naspieval Karel Gott.

Trojica protagonistov skupiny Elán – Ján Baláž, Vašo Patejdl a Jožo Ráž. (Foto: archív)

V roku 1997 sa do Elánu vrátil a súbežne pokračoval aj v sólovej kariére. S Elánom vydal ďalšie albumy, na ktorých sa opäť podieľal autorsky, aranžérsky, muzikantsky i ako spevák: Hodina pravdy, Elán 3000, Tretie oko, Anjelska daň, Živých nás nedostanú a Najvyšší čas. Posledný nahral s Elánom v roku 2019.

V roku 2014 vydal Karel Gott album S pomocí přátel. Jednu z pesničiek s názvom Chci tě mu zložili Vašo Patejdl s textárom Ľubošom Zemanom. Troma pesničkami autorsky prispel na nový album skupiny Elán Najvyšší čas, ktorý skupina vydá v závere októbra.

Úspešný bol ako autor na muzikálovom poli. V Slovenskom národnom divadle mal 3. mája 1991 premiéru muzikál Snehulienka a sedem pretekárov, texty napísal Boris Filan. Skomponoval hudbu k muzikálu Adam Šangala a muzikálu Jack Rozparovač v pražskom divadle Kalich.

Muzikál hrali aj v kórejskom Soule či japonskom Tokiu. V bratislavskom divadle Nová scéna mal 10. októbra 2008 premiéru slovenský muzikál s jeho autorskými pesničkami Fontána pre Zuzanu. Ďalší muzikál Ôsmy svetadiel mal premiéru v tomto divadle 29. októbra 2011.

Patejdl zložil hudbu k muzikálu Tisícročná včela, ktorý mal premiéru 15. novembra 2013 v Divadle Andreja Bagara v Nitre. V Brne mal 17. mája 2014 premiéru muzikál Don Juan, ku ktorému rovnako zložil hudbu. Jedným z posledných z jeho pera bol muzikál Alenka v kraji zázraků, ktorý mal premiéru 22. septembra 2016 v pražskom Divadle Hybernia.

V československej piesňovej súťaži na treťom festivalovom koncerte Bratislavskej lýry sa vo štvrtok 30. mája so skladbou V. Patejdla a Ľ. Zemana Chlapčenský úsmev predstavil Václav Patejdl, 30. mája 1985.

V júli 2022 po dvoch rokoch, ktoré boli ovplyvnené pandémiou, sa na letisku v Holíči uskutočnil open air festival Cibula Fest. Na festivale si prvý sólo koncert odkrútil Patejdl. Ešte v marci tohto roku zložil pre speváčku Beátu Dubasovú pri príležitosti jej 60. narodenín úspešnú pesničku Pierko pravdy.

V máji zase ožil legendárny príbeh Fontána pre Zuzanu takmer po 40 rokoch od premiéry prvého filmu kultovej trilógie Dušana Rapoša. Príbeh lásky Zuzany a Olina pripomenul scénický muzikál práve s megahitmi Patejdla.

Na budúci rok v septembri mal Vašo Patejdl so skupinou Elán odohrať dva veľkolepé koncerty Elán 70 v Bratislave a Prahe. Zatiaľ nie je jasné, či kapela koncerty zruší, alebo sa uskutočnia v pozmenenej zostave aj ako spomienka na zosnulého člena legendárnej kapely.

Vašo Patejdl. (Foto: Michaela Kolimárová)